Maszyny robią maszyny - coraz lepiej i coraz taniej

Maszyny robią maszyny - coraz lepiej i coraz taniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Automatyzacja i robotyzacja dotarła pod strzechy. Miniroboty mogą z powodzeniem być stosowane nawet w małych firmach, a ich ceny nie stanowią już wielkiego obciążenia inwestycyjnego. Polskie firmy przemysłowe dostrzegają tę szansę, nadrabiają zaległości, lecz nadal pozostają daleko w tyle za liderami i średnimi wskaźnikami europejskimi.

- Automatyzacja jest głównym czynnikiem konkurencyjności dla grup wyrobów tradycyjnych, ale również staje się coraz ważniejsza dla małych i średnich przedsiębiorstw na świecie - mówi Joe Gemma, prezydent Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR).

W branży trwa rewolucja.

Z jednej strony, poprzez aplikacje ITC, roboty wprzęgane są w rozwiązania przemysłu 4.0. Możliwa jest już szybka interakcja in-out, bezpośrednia współpraca człowieka z tymi maszynami, zmiana ich zadań, a zarazem uzyskanie wielu danych do przetwarzania.

Z drugiej strony, następuje i miniaturyzacja robotów, i ich uwolnienie z klatek, którymi były odgrodzone od człowieka, aby nie wyrządzić mu krzywdy. Dzięki ustawieniu na wózkach lub wyposażeniu w gąsienice są już mobilne. A otrzymując sensory i funkcję: uwaga człowiek - stały się jego asystentem i mogą pracować z nim ramię w ramię (coboty - collaborative robots).

Równie istotne jest to, że zmiany w robotyce i automatyzacji wychodzą naprzeciw stosunkowo nowemu zjawisku - potrzebie prowadzenia procesu produkcji w sytuacji ubytku rąk do pracy z powodów zmian w strukturze demograficznej oraz rosnących kosztów wynagrodzeń. Więcej, montowane w fabrykach roboty nie wyrzucają na bruk ludzi. W przemyśle motoryzacyjnym w latach 2010-15 zainstalowano ich ponad 60 tys., w tym samym okresie, liczba pracowników wzrosła o 230 tys.

Te zjawiska w pełni dotykają polski przemysł, na dobre i złe.

- Nieoczekiwanie mamy boom na robotyzację zakładów spirytusowych, bowiem po wprowadzeniu programu Rodzina 500+ brakuje pakowaczek butelek - powiedział nam przedstawiciel jednej z firm, integratorów systemów automatyzacji produkcji.

W dalszej części artykułu:

• Struktura branżowa i geograficzna rynku
• Najwięksi producenci i prognozy dla świata
• Poziom robotyzacji w polskim przemyśle
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Maszyny robią maszyny - coraz lepiej i coraz taniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!