PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Medycyna ma problem z wdrażaniem elektronicznej dokumentacji

Autor: wnp.pl (WGK)
30-10-2014 18:52
Medycyna ma problem z wdrażaniem elektronicznej dokumentacji
Fot. PTWP

W sierpniu 2017 r. wszystkie placówki medyczne powinny mieć wdrożony Elektroniczny System Zarządzania Dokumentacją Medyczną. Już dziś widać, że część z nich może mieć problemy z wdrożeniem.

Nowe rozwiązanie ma ułatwić pacjentom i lekarzom dostęp do danych medycznych. Informacje o stanie pacjenta i wynikach jego badań, czyli cała historia choroby bez trudu będą mogły być przekazywane pomiędzy różnymi lekarzami. A to prowadzi do oszczędności czasu i kosztów kopiowania dokumentacji i dostarczenia jej w formie papierowej kartoteki do innego specjalisty, który ma konsultować dany przypadek. Wprowadzenie Elektronicznego Systemu Zarządzania Dokumentacją Medyczną to przedsięwzięcie na ogromną skalę, gdyż dotyczy każdego podmiotu medycznego, poczynając od klinik i szpitali, a kończąc na indywidualnych praktykach lekarskich. Obecnie lekarze mają pełną dowolność w zakresie prowadzenia dokumentacji - może mieć ona formę papierową lub elektroniczną, bądź być jednocześnie utrwalana na dwa sposoby.
Sygnały z rynku wskazują, że liczne placówki medyczne nie będą w stanie wywiązać się z obowiązku. Znacznym utrudnieniem pozostają finanse i kwestie organizacyjne - po prostu wiele podmiotów nie rozpoczęło działań planistycznych odpowiednio wcześnie. Nie wszystkie samorządy w pełni zmobilizowały się i podjęły kroki zmierzające do pozyskania środków (szacuje się, że koszt takiej inwestycji to od 500 tys. do nawet kilku milionów złotych, w zależności od zapotrzebowania danej placówki) i wdrożenia systemów w podległych im jednostkach. Co więcej, wdrożenia mogą potrwać 2-3 lata.

- Skala zmian uzależniona jest od obecnego stanu informatyzacji danej placówki. W niektórych przypadkach trzeba będzie tylko dostosować istniejący system do szczegółowych wymagań ustawy. W innych natomiast konieczna będzie całkowita rewolucja informatyczna. Inwestycja będzie miała znacznie szerszy zasięg, wiążąc się z wymianą praktycznie całej sieci komputerowej, wraz z serwerami i komputerami, a w skrajnych przypadkach ze zbudowaniem jej od podstaw - mówi Jakub Sierak, dyrektor sprzedaży w firmie Komputronik Biznes.

Co ma wejść w skład pełnej informatyzacji? Serwerownie szpitalne, spełniające wszystkie wymagania przechowywania danych, serwery i macierze (najlepiej podwójne, aby zapewnić redundancję rozwiązania), systemy klimatyzacji precyzyjnej i systemy gaszenia serwerowni, sieci komputerowe, urządzenia aktywne, sieci bezprzewodowe, komputery i drukarki na stanowiskach pracy oraz tablety dla lekarzy.

- EDM wymaga wielu zmian organizacyjnych i w fizycznym wyposażeniu szpitali. Konieczne będzie również przystosowanie lekarzy do nowych procedur, co może okazać się szczególnie trudne w przypadku placówek, które dotychczas nie zetknęły się nawet z komputerową kartoteką pacjenta. Znacznie większym wyzwaniem niż wprowadzenie zmian w systemach informatycznych szpitali mogą okazać się zmiany w mentalności lekarzy, którzy dotychczas pracowali wyłącznie z wykorzystaniem papierowego obiegu dokumentacji - podsumowuje Jakub Sierak.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP