MG pomaga polskim firmom zdobywać doświadczenie w Dolinie Krzemowej

MG pomaga polskim firmom zdobywać doświadczenie w Dolinie Krzemowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Gospodarki chce dalej pomagać polskim firmom w zdobywaniu doświadczenia, wiedzy i partnerów biznesowych w Dolinie Krzemowej - zapewniła wiceminister Grażyna Henclewska podczas prezentacji działań resortu przed sejmową komisją innowacyjności.

"Widzimy zasadność wzmocnienia obecności polskich przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych. Nasze działania to przede wszystkim zapewnienie reprezentacji Polski na terenie Doliny Krzemowej w Kalifornii. Mamy oddział w Waszyngtonie, ale uznaliśmy, że wzorem innych państw powinniśmy otworzyć nasze biuro w Dolinie Krzemowej" - wyjaśniała w środę wiceminister. Chodzi o działające od stycznia 2013 r. Polskie Biuro Akceleracyjne SVAC (Silicon Valley Acceleration Center), powołane wspólnie przez MG i Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Waszyngtonie.

Jak dodała Henclewska, biuro ułatwia przedsiębiorcom zdobywanie wiedzy o amerykańskim rynku, a także ułatwia nawiązywanie kontaktu z potencjalnymi partnerami biznesowymi. "Biuro jest miejscem, w którym nasze firmy mogą zdobywać wiedzę, nawiązywać współpracę z partnerami biznesowymi w kluczowych obszarach polskiej gospodarki. Ułatwia ono przedsiębiorcom dostęp do ekspertów, ośrodków badawczych i instytucji otoczenia biznesu" - zaznaczyła.

Wiceszefowa resortu gospodarki wymieniała również programy, których celem jest internacjonalizacja polskich młodych przedsiębiorstw, pozyskanie przez nie wiedzy o trendach technologicznych w Dolinie Krzemowej, pozyskanie zagranicznego kapitału na polskim rynku.

Jednym z programów jest "InSight 2030 into Silicon Valley" - jego cel to identyfikowanie technologii o największym potencjale rozwojowym dla polskiego przemysłu. Henclewska podała, że w ramach tego programu zrealizowano już dwie edycje projektu Tech-Match Poland, w których wzięło udział 17 polskich firm, oraz jedną edycję Tech-Match Europe, w której wystartowały dwa przedsiębiorstwa. Firmy te wzięły udział w szkoleniach i sesjach mentoringowych oraz mogły zaprezentować swoje produkty i usługi korporacjom technologicznym, które zgłosiły na nie zapotrzebowanie.

Innym wymienionym przez wiceminister programem jest Polski Most Krzemowy: "Zakłada on zwiększanie innowacyjności polskich przedsiębiorstw poprzez wyselekcjonowanie najbardziej zaawansowanych z nich. Są one przygotowywane we współpracy z ekspertami z Doliny Krzemowej, by potem wejść na rynek amerykański" - wyjaśniła Henclewska. Program ten jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z branż takich jak: technologie informacyjne, cyfrowo-komunikacyjne, nanotechnologia, biotechnologia, inteligentne sieci energetyczne itp.

Program składa się z trzech etapów. Pierwsze dwa odbywają się w Polsce i polegają na szkoleniach i obozach przygotowawczych dla zainteresowanych firm. Ich ocenę przeprowadzają wspólnie eksperci polscy i amerykańscy, którzy selekcjonują przedsiębiorstwa do udziału w trzecim etapie. Ten odbywa się już na terenie Doliny Krzemowej, gdzie zakwalifikowani mogą realizować własne pomysły pod okiem wybranych przez siebie mentorów i ekspertów. Jak podało MG w komunikacie, na amerykańskim etapie Polskiego Mostu Krzemowego są obecnie 24 polskie firmy, a do końca września 2015 r. ma ich być 37.

"Z kontaktów z firmami, które skorzystały z tych programów, uzyskaliśmy potwierdzenie, że odnoszą one konkretne korzyści" - dodała. Zaznaczyła jednak, że MG nie dysponuje danymi, jak udział w tych programach wpłynął na przychody tych firm, ponieważ większość z nich nie została jeszcze rozliczona. Zapowiedziała, że programy te będą kontynuowane w przyszłości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG pomaga polskim firmom zdobywać doświadczenie w Dolinie Krzemowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!