Microsoft kupuje Skype

Microsoft kupuje Skype
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za lidera telefonii internetowej gigant z Redmond płaci 8,5 mld dol. w gotówce. To największa transakcja w 36-letniej historii Microsoftu.

- Skype to fenomenalna usługa, którą uwielbiają miliony ludzi na całym świecie. Razem będziemy tworzyć przyszłość komunikacji - tak przejęcie komentuje Steve Ballmer, prezes Microsoftu. Z kilku względów połknięcie Skype'a to dla Ballmera prestiżowa transakcja. Po pierwsze: Microsoft wciąż bezskutecznie goni rywali w sieci, a próba przejęcia Yahoo! za prawie 50 mld dol. skończyła się fiaskiem. Dodanie lidera internetowej telefonii do imperium Microsoftu może zmienić postrzeganie Ballmera jako menedżera. Po drugie - Microsoft od takich transakcji, mimo niebagatelnych zasobów gotówki, stronił. Dotąd największą transakcją był zakup firmy aQuantive, zajmującej się reklamą internetową. Gigant z Redmond w 2007 r. zapłacił za nią 6 mld dol.

Teraz tę kwotę przebija - Microsoft zapłaci za Skype'a 8,5 mld dol. w gotówce. Zarządy obu spółek porozumiały się co do warunków transakcji, czekają tylko na zgodę rynkowych regulatorów.

Skype, założony w 2003 r. przez skandynawski duet Niklasa Zennströma i Janusa Friisa, szybko zdominował komunikację głosową w sieci. W 2005 r. komunikator przejął eBay, płacąc ok. 2,6 mld dol. w gotówce i akcjach. W 2009 r. aukcyjny gigant, który nie miał pomysłu, jak Skype'a pożenić z własnym biznesem, odsprzedał za ok. 1,9 mld dol. 70 proc. udziałów w komunikatorze konsorcjum inwestorów pod wodzą funduszu Silver Lake. Fundusz, choć zapowiadał, że Skype'a wprowadzi na giełdę, pozyskując miliard dolarów, plany zawiesił na kołku. I otworzył licytację - wśród potencjalnych kupców wymieniano nieoficjalnie Facebooka i Google'a. Wygrał Microsoft.

Za co płaci? Skype ma 663 mln zarejestrowanych użytkowników, ale aktywnych w zeszłym roku było 170 mln. A z tej grupy tylko 8,1 mln osób płaciło za wykonywanie tanich połączeń telefonicznych za pośrednictwem serwisu.

Mimo olbrzymiej popularności finanse Skype'a dopiero teraz wychodzą na prostą - w zeszłym roku przy przychodach w wysokości 860 mln dol. Skype miał 264 mln dol. zysku operacyjnego, notując jednak stratę na poziomie netto 7 mln dol. Stąd pojawiły się oferty premium - usługi wideokonferencji i kont dla korporacji.

Po co Skype Microsoftowi?

Według Oma Malika, analityka i popularnego blogera technologicznego, Skype ma pomóc Microsoftowi w ponownym ataku na rynek komórek. Koncern już zawarł sojusz z Nokią, teraz będzie miał pod swoim dachem bardzo popularną aplikację, którą może ściśle połączyć z własnym systemem operacyjnym Windows Phone 7. Tym bardziej że rywale już mają swoje produkty - Google Voice i należący do Apple'a Facetime.

Microsoft ma już własne rozwiązania do komunikacji - np. komunikat Messenger czy Lync, usługę telefonii dla korporacji. Koncern w zeszłym roku przekonywał, że ta ostatnia ma potencjał, by generować rocznie ponad miliard dolarów przychodów. Jak podał Microsoft, w ostatnim kwartale przychody ze sprzedaży Lync wzrosły o 30 proc. (nie podał jednak, do jakiej kwoty). Koncern ma też komunikator w usłudze Xbox Live dla graczy, użytkowników konsoli Xbox 360.

Microsoft zapowiada, że Skype będzie ważnym elementem układanki - będzie zintegrowany z takimi urządzeniami jak Xbox i Kinect (przystawka do konsoli umożliwiająca sterowanie gestami), czy Windows Phone. Logując się do Skype'a, będzie można podłączyć się do społeczności korzystających z Lync, Outlooka i Xbox Live.

Skype będzie oddzielnym działem, jego szef Tony Bates będzie odpowiadał bezpośrednio przed Ballmerem.

- To może w końcu być ten punkt, od którego zacznie się kariera Microsoftu w telekomunikacji - mówi Paolo Pescatore, analityk firmy CCS Insight.

- To przejęcie sprawi, że Skype będzie chętniej wykorzystywany przez korporacje, które dotąd wątpiły w bezpieczeństwo - mówi Magdalena Borowik, analityk telekomunikacyjny IDC Polska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Microsoft kupuje Skype

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!