Microsoft: zakupy kontrolowane sposobem na walkę z piractwem

Microsoft: zakupy kontrolowane sposobem na walkę z piractwem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Walcząc ze zjawiskiem sprzedaży w internecie nielegalnego oprogramowania przeprowadzamy zakupy kontrolowane na aukcjach i serwisach internetowych - powiedziała PAP Technologie dyrektor Microsoft Polska ds. ochrony własności intelektualnej Ilona Tomaszewska.

Przedstawicielka amerykańskiego koncernu podkreśliła, że w Polsce "skala sprzedaży podejrzanego oprogramowania dostępnego na aukcjach i serwisach internetowych jest nadal bardzo duża". Tomaszewska zwróciła uwagę, że za każdym "sprzedanym egzemplarzem nielegalnego oprogramowania kryje się klient, który w dobrej wierze, skuszony wyjątkowo niską ceną, decyduje się na zakup".

"Pod koniec ubiegłego roku przeprowadziliśmy na jednym z serwisów sprzedażowych ponad 100 zakupów testowych. Rzeczywistość okazała się wręcz porażająca. 100 procent zakupionego przez nas w ramach tej akcji oprogramowania była nielegalna. A większość ze sprzedających, od których kupiliśmy oprogramowanie, oferowała nie pojedyncze sztuki, ale po kilkaset produktów w ramach jednej oferty" - tłumaczyła przedstawicielka Microsoft. Odniosła się tym samym do niedawnych informacji policji, na temat sprzedaży nielegalnego oprogramowania Microsoft na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Na jednej z aukcji oferowano nawet 1 tys. płyt z nielegalnym oprogramowaniem.

Policjanci z Olsztyna i Działdowa 21 marca weszli do sześciu mieszkań na terenie kraju. W wyniku przeszukań w trzech miejscach na Warmii i Mazurach policjanci zabezpieczyli wart kilkanaście tysięcy złotych duplikator płyt, kilkaset naklejek legalizacyjnych, kilkaset nośników DVD, tysiące kopert i opakowań, dokumentację księgową firmy, dokumentację dotyczącą nadawanych przesyłek, telefony komórkowe, laptopy, pendrive'y, a także blisko 300 tys. złotych w gotówce pochodzących z nielegalnej działalności - wyliczały służby bezpieczeństwa.

"Drobiazgowa analiza zebranych materiałów w tej sprawie pozwala sądzić, że rodzinny interes funkcjonował od kilku lat. W tym czasie mogło zostać oszukanych kilka tysięcy osób, a wartość nielegalnego oprogramowania może sięgać blisko 3 mln złotych" - podano w komunikacie. Dwie osoby usłyszały zarzuty kopiowania i rozpowszechniania bez uprawnień programów komputerowych.

"Nadal robimy zakupy testowe i wyniki są wciąż podobne. Jak pokazuje przykład ostatniej akcji policji w Olsztynie i Działdowie, zyski z tego procederu osiągają zorganizowane grupy, a poszkodowanymi są przede wszystkim kupujący" - komentowała Tomaszewska.

Podejrzanym z Warmii i Mazur grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!