Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Miliardy na budowę sieci mogą być zagrożone

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
12-03-2013 08:16
Miliardy na budowę sieci mogą być zagrożone
Fot. Fotolia

Trzeba sobie uświadomić, że aby zrealizować wszystkie inwestycje tylko w Polsce Wschodniej i na Mazowszu i zdążyć przed końcem okresu rozliczenia funduszy UE, należałoby budować ok. 25 km sieci światłowodowej dziennie - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Krzysztof Witoń, pełnomocnik zarządu TP ds. rozwoju sieci szerokopasmowej.

Polska, podobnie jak w przypadku dróg czy kolei, również w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu ma do nadrobienia spore zapóźnienia.
Jak wynika z opracowania „Społeczeństwo informacyjne w liczbach 2012”, które zostało przygotowane przez resort administracji i cyfryzacji, Polska w 2011 r. zajmowała niechlubne, przedostanie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby łączy szerokopasmowych przypadających na stu mieszkańców.

Z wynikiem wynoszącym 16 łączy udało nam się wyprzedzić tylko Rumunię. W krajach takich jak Dania czy Holandia ten współczynnik wyniósł natomiast blisko 40 przy unijnej średniej na poziomie 27 łączy.

Wśród powodów polskiego zapóźnienia w tej dziedzinie, które wskazano w resortowej analizie, zwrócono uwagę przede wszystkim na duży obszar naszego kraju, rozproszenie mieszkańców - spory odsetek ludności zamieszkującej tereny wiejskie, a także uwarunkowania ekonomiczno-prawne.

Jak stwierdziło ministerstwo, te czynniki rzutują na opłacalność inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną i stanowią znaczną barierę dla rozwoju łączności szerokopasmowej w Polsce.

Tymczasem Europejska Agenda Cyfrowa, będąca częścią opublikowanej w marcu 2010 r. unijnej strategii „Europa 2020”, zakłada bardzo ambitne cele.

Po pierwsze przewiduje ona zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s do końca 2020 r.. Po drugie ma doprowadzić do wykorzystania dostępu o prędkości co najmniej 100 Mb/s przez 50 procent gospodarstw domowych do końca 2020 r..

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej za 2011 rok, łącza o prędkości co najmniej 30 Mb/s stanowiły niespełna trzy procent udziałów w rynku. W przypadku łączy o prędkości co najmniej 100 Mb/s było to 0,7 procenta ogółu.

Trudno byłoby rozpatrywać realność ambitnych celów unijnej strategii bez dostępnych środków na inwestycje. Przedsięwzięcia związane z rozwojem szerokopasmowego internetu są realizowane w Polsce poprzez programy: Rozwój Polski Wschodniej oraz Innowacyjna Gospodarka, a także w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP