XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Miliardy pójdą na rozwój społeczeństwa informacyjnego

Miliardy pójdą na rozwój społeczeństwa informacyjnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W perspektywie najbliższych 5 lat rząd, a przede wszystkim samorządy, będą mogły wydać kilkanaście miliardów złotych na rozwój społeczeństwa informacyjnego - powiedział w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Drożdż.

Środki te będą pochodzić z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach Programów Operacyjnych na lata 2007 - 2013. Drożdż zaznaczył, że pieniądze z UE na ten cel będą dodatkowo uzupełniane środkami z budżetu, jednak przy realizacji konkretnych przedsięwzięć udział środków z funduszy strukturalnych będzie stanowił ok. 85 proc., a resztę pokryje budżet. Jego zdaniem, Polska przeznaczy do 2013 r. wystarczające środki na rozwój społeczeństwa informacyjnego.

Podczas piątkowej konferencji wiceminister przedstawił projekt MSWiA "Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do 2013 r.". Realizując ją, rząd chce zapewnić szybki rozwój sektora technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Cele, jakie MSWiA stawia w strategii, to m.in. reforma polskiego szkolnictwa, wyposażenie szkół w komputery, umożliwienie głosowania w wyborach za pośrednictwem internetu, usprawnienie funkcjonowania numeru alarmowego 112, informatyzacja ochrony zdrowia, cyfryzacja zasobów bibliotecznych i muzealnych oraz wdrażanie e-usług w administracji publicznej.

Według przywołanych w projekcie badań, sektor ICT odpowiada za ok. 25 proc. wzrostu PKB w Unii Europejskiej. MSWiA poinformowało, że Polska jest na 18. miejscu wśród krajów UE jeśli chodzi o udział tego sektora w PKB.

Z analizy resortu wynika, że w Polsce niewiele inwestuje się w badania i rozwój - wydaje się na nie 0,6 proc. PKB (tyle samo na Litwie, Łotwie, Słowacji i w Grecji), a tymczasem przeciętna w UE wynosi 1,9 proc. Polska zajmuje też jedno z ostatnich miejsc wśród państw europejskich jeśli chodzi o wskaźnik liczby patentów przypadający na 1000 osób.

Zdaniem autorów strategii, w kraju dobrze rozwinięty jest handel elektroniczny. Polska plasuje się nieznacznie poniżej średniej europejskiej - 9 proc. przedsiębiorstw otrzymuje zamówienia za pośrednictwem internetu (średnia unijna to 14 proc.), natomiast odsetek przedsiębiorstw kupujących w sieci osiągnął poziom 22 proc. (przy średniej unijnej 39 proc.). W obu przypadkach Polska zajmuje 15. pozycję wśród krajów UE.

Poziom zarekomendowanych przez KE 20 podstawowych usług administracji publicznej, które powinny być w pełni dostępne on- line (m.in. urzędy pracy, rejestracja pojazdów, policja i katalogi bibliotek publicznych), jest dwukrotnie niższy od średniej unijnej (w 2007 r. wynosił 25 proc., a w UE 59 proc.).

Autorzy strategii, wśród mocnych stron szans rozwoju społeczeństwa informacyjnego wymieniają zainteresowanie usługami elektronicznymi (np. e-bankowość, telefonia mobilna) i wzrost liczby wykształconych Polaków. Na przeszkodzie z kolei mogą stanąć m.in. niski średni dochód na głowę mieszkańca i niedostateczne powiązanie systemu edukacji z potrzebami rynku pracy.

- Myślę, że nadszedł czas na swoisty skok cywilizacyjny polegający na tym, by znaleźć optymalny sposób wykorzystania nowych technologii, nie po to żeby z nich tylko korzystać, ale żeby w sposób realny podnieść jakość życia obywateli i przedsiębiorców - powiedział Drożdż.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miliardy pójdą na rozwój społeczeństwa informacyjnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!