Miliony czekają na internet

Miliony czekają na internet
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na szybki internet z kabla nie ma w Polsce szans blisko 2 mln gospodarstw. Ale operatorzy długo ociągali się z inwestycjami. Czy Orange sprzątnie im klientów sprzed nosa?

Internetowych białych plam - miejsc, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej, by do domów pociągnąć kabel z szybkim internetem - w Polsce nie brak. A operatorzy, choć w małych miejscowościach i wioskach jest do zdobycia nawet 2 mln potencjalnych klientów, dotąd do inwestycji się nie palili - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Teraz to się zmienia. - Z komercyjną ofertą ruszamy 1 grudnia - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Orange. - Prędkość nie przekroczy 1 Mb/s, ale też nie spadnie poniżej 512 kb/s - zapewnia. Cen nie zdradza, mówi jedynie, że będą zbliżone do tych, które klienci płacą za Neostradę w TP SA (ok. 50-60 zł).

Orange do świadczenia radiowego dostępu do internetu będzie wykorzystywał technologię CDMA, dobrze znaną m.in. w krajach azjatyckich, w Polsce wykorzystywaną jedynie w ograniczonym zakresie przez Sferię. I częstotliwości 450 MHz, które PTK Centertel wygrał kilka lat temu w przetargu. Zdaniem analityków już na starcie da to Orange wyjątkowo dogodną pozycję: - Technologia oparta na częstotliwości 450 MHz jest bardzo opłacalna, bo jeden nadajnik pozwala na pokrycie zasięgiem większej powierzchni niż np. popularne wśród operatorów nadajniki 1800 MHz - wyjaśnia Tomasz Kulisiewcz, analityk rynku telekomunikacyjnego firmy Audytel. - Z tego punktu widzenia Orange jest bezkonkurencyjny.

Na nową sieć spółka ma wydać w ciągu trzech lat 0,5 mld zł. Do końca tego roku ma pokryć zasięgiem 50 proc. ludności (na początek pójdzie m.in. ściana wschodnia), do końca przyszłego - ponad 90 proc. Orange nie będzie oferował dostępu do internetu przez CDMA w dużych miastach. Piotrowska-Oliwa nie chce ujawnić, na ile nowych klientów liczy Orange. Nieoficjalnie mówi się, że w ciągu kilku miesięcy może przyciągnąć kilkaset tysięcy abonentów.

Kto mógłby stawić czoło Orange na terenach słabo zurbanizowanych? W paśmie 410 MHz częstotliwości ma Nordisk, który od dłuższego czasu odkładał start technologii CDMA. Wojciech Kamieniecki, szef polskiego oddziału Nordisk, zapewnia jednak, że z usługą dostępu do internetu spółka ruszy jeszcze w tym roku. - Ceny będą porównywalne z ofertą operatorów komórkowych - mówi. Obecnie sieć Nordisk pokrywa niespełna 40 proc. terytorium i jest rozrzucona po całej Polsce.

Jest też Sferia, w której stery przejął ostatnio Zygmunt Solorz. Ma ona częstotliwości w paśmie 900 MHz. I już od kilku lat zapowiada, że chce dotrzeć z usługami do 90 proc. mieszkańców Polski. Ale dziś świadczy je tylko w Warszawie i Ostrołęce oraz w miejscowościach leżących w okolicach tych miast.

- Będziemy realizować konsekwentnie swoją strategię rozwoju, jednak takie białe plamy wydają się bardzo atrakcyjne z biznesowego punktu widzenia - mówi Damian Grabiński, rzecznik prasowy Sferii. - Rynek się kurczy i operatorzy będą musieli szukać klientów poza dużymi miastami - dodaje w "Gazecie Wyborczej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miliony czekają na internet

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!