Mimo kryzysu będą inwestycje w łącza światłowodowe

Mimo kryzysu będą inwestycje w łącza światłowodowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu najbliższych pięciu lat liczba użytkowników światłowodowych łączy internetowych potroi się.

W Polsce wzrost będzie jeszcze szybszy, ale to efekt nikłej liczby takich łączy w tej chwili - pisze "Gazeta Prawna".

W końcu 2008 roku na świecie było 49 mln łączy światłowodowych i najszybszych łączy miedzianych (technologia VDSL) - szacuje firma badawcza Informa Telecoms and Media i prognozuje, że za pięć lat będzie ich 145 mln. Analitycy są bowiem zdania, że mimo kryzysu gospodarczego operatorzy będą budowali światłowodowe sieci nowej generacji. Informa zwraca uwagę, że w sprawie inwestycji w światłowodowe łącza interentowe panuje duża niepewność. Klienci nie są do końca przekonani, czy w czasie kryzysu warto je kupować, a z kolei telekomy zastanawiają się nad skalą inwestycji i - ewentualnie - terminem ich rozpoczęcia. Kryzys finansowy sprawił, że trudniej jest o kredyty na inwestycje i nowoczesne sieci są finansowane przede wszystkim ze środków własnych operatorów.

- Mamy coraz więcej zapytań dotyczących sieci nowej generacji - mówi Lars Svensson, szef Ericssona w Polsce.

Według danych Komisji Europejskiej w połowie 2008 roku w Polsce działało 1577 łączy światłowodowych dostarczających internet do domu klienta (łącza FTTH). Wszystkie należały do operatorów alternatywnych. Rok wcześniej - według danych KE - było 7499 łączy FTTH. W lipcu 2008 roku w Unii Europejskiej było w sumie 1 mln 555,5 tys. łączy FTTH, w tym 142,4 tys. obsługiwanych przez operatorów zasiedziałych, takich jak Telekomunikacja Polska.

Najwięcej światłowodów - 16,6 mln łączy - jest w Chinach, gdzie operatorzy agresywnie inwestują w nowe technologie. Kolejne dwa czołowe rynki to Japonia (13,4 mln) i Korea Południowa (7 mln). W sumie te trzy kraje mają dziś ponad 75 proc. udział w globalnym rynku abonenckich łączy światłowodowych.

Informa przewiduje, że w najbliższych pięciu latach znacząco wzrośnie liczba światłowodów w Europie i Ameryce Północnej, a także w Europie Środkowej i Wschodniej. W naszym regionie w 2013 roku ma ich być 10,6 mln.

Według Informa operatorzy obawiają się, czy inwestycje w sieci nowej generacji im się zwrócą i z tego powodu niektórzy żądają za światłowodowe łącza wyższego abonamentu. Inni - jak włoski Fastweb, francuski Free czy szwedzki Bredbandsbolaget stosują te same, a nawet niższe ceny.

- Głównym wyzwaniem dla operatorów będzie uniknięcie błędów, jakie popełnili, budując szybkie sieci pierwszej generacji: ograniczali się do dostarczania dostępu. Aby zarabiać, muszą dostarczać treści i usługi - twierdzą analitycy Informa.

- Tylko światłowody doprowadzone do domu pozwalają jednocześnie dostarczać naprawdę szybki internet, usługi telekomunikacyjne, telewizję i usługi dodane - mówi prezes Piotr Mazurkiewicz, prezes Telefonii Dialog, tłumacząc, dlaczego firma zdecydowała się na warte ok. 1 mld zł inwestycje w światłowodową infrastrukturę.

Dialog jest pierwszym w Polsce operatorem, który przedstawił swe plany inwestycji w sieci nowej generacji. W tym roku chce zdobyć 36 tys. światłowodowych klientów i dotrzeć ze światłowodem do 80 tys. domostw, a w 2015 roku firma planuje odpowiednio 276 tys. klientów szybkiego internetu i 600-650 tys. mieszkań ze światłowodami.

W końcu 2008 roku na świecie działało 424 mln szybkich łączy internetowych. Do końca 2013 roku ich liczba wzrośnie do 700 mln. Głównymi rynkami są i będą Azja, Europa i Ameryka Północna. Według prognoz, udział Azji w globalnym rynku wzrośnie w ciągu 5 lat z 38,6 do 44,56 proc., a Europy Zachodniej i Ameryki Północnej zmaleje po 6 proc., odpowiednio do 20,1 proc. i 14,1 proc. W naszym regionie w 2008 roku szybki internet był w 20 proc. gospodarstw domowych, w 2013 roku będzie w 53,1 proc. W Europie Zachodniej ten wskaźnik wynosi odpowiednio 56,4 i 73,2 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mimo kryzysu będą inwestycje w łącza światłowodowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!