PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Minister administracji i cyfryzacji: więcej swobody w sieci

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
21-03-2014 05:32 |  aktualizacja: 21-03-2014 08:18
Minister administracji i cyfryzacji: więcej swobody w sieci
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Dążymy do tego by jak najwięcej treści w internecie, zwłaszcza o charakterze naukowym i edukacyjnym było dostępnych w Internecie do swobodnego wykorzystywania. Potrzebny jest jednak kompromis między zwolennikami wolności w internecie a obrońcami praw autorskich - mówi w rozmowie z wnp.pl minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Kontent w internecie. Dostęp do informacji publicznej wydaje się oczywistością, ale w programie Polska Cyfrowa mowa też o udostępnieniu treści o charakterze edukacyjnym i naukowym. No i pojawia się trudny problem: prawa autorskie i ochrona dóbr intelektualnych. Jest dobry pomysł na jego rozwiązanie?
- Uważam, że jak najwięcej treści o charakterze edukacyjnym i naukowym - w szczególności tych finansowanych ze środków publicznych - powinno być dostępnych w internecie do swobodnego wykorzystywania.

Dziś częstą przeszkodą są niejasności, wynikające z przepisów dotyczących ochrony praw własności intelektualnej. W zeszłym roku byliśmy w Polsce świadkami publicznej debaty nad założeniami projektu ustawy o otwartych zasobach publicznych. Zmierzały one do jednolitych zasad nabywania praw i zasad udostępniania zasobów publicznych finansowanych ze środków publicznych oraz tych generowanych przez podmioty publiczne. Zamierzenia te spotkały się z aprobatą środowisk promujących otwarty dostęp do zasobów sieci, ale i ze zdecydowaną krytyką środowisk twórców i stowarzyszeń zarządzających prawami autorskim. Niestety, nie udało się dojść do kompromisu.

Czy taki kompromis jest możliwy?

- Teraz pracujemy nad wdrożeniem w Polsce nowego prawa UE w zakresie ponownego wykorzystania informacji publicznej. MAC aktywnie uczestniczył w negocjowaniu - w imieniu rządu - tego projektu. Ostatecznie rozszerzył on obowiązek udostępniania informacji publicznej do ponownego wykorzystania także na zasoby będące w posiadaniu bibliotek, muzeów i archiwów. Koncentrujemy się w naszych pracach na stworzeniu warunków do ponownego wykorzystywania zasobów będących w posiadaniu podmiotów publicznych, z pełnym poszanowaniem praw własności intelektualnej.

O jakich treściach mówimy?

- Chciałbym zwrócić uwagę na program „Cyfrowa Szkoła” (przyjęty przez rząd w kwietniu 2012 r. i koordynowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej): rozbudowane mają być ogólnodostępne cyfrowe zasoby edukacyjne w ramach projektów systemowych finansowanych z PO Kapitał Ludzki. Idzie o opracowanie i nieodpłatne udostępnienie na platformie edukacyjnej e-podręczników do oraz 2,5 tys. materiałów edukacyjnych, jak filmy, mapy interaktywne, audiobooki, lektury. Zmodernizowany też zostanie także portal wiedzy dla nauczycieli Scholaris.pl.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP