PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Minister administracji i cyfryzacji: zbudujemy szybką sieć

Autor: wnp.pl (adam Sofuł)
06-04-2014 09:29
Minister administracji i cyfryzacji: zbudujemy szybką sieć
Fot. PTWP

Polska będzie największym placem budowy sieci szerokopasmowych w Europie - zapowiada w rozmowie z wnp.pl Rafał Trzaskowski minister administracji i cyfryzacji. Jego zdaniem spełnienie unijnych celów dotyczących dostępu do szybkiego internetu jest możliwe, konieczne są jednak zachęty dla prywatnych inwestorów.

Donald Tusk zapowiada, że do końca 2020 r. wszyscy Polacy będą już mieli dostęp do szerokopasmowego internetu. Realne zadanie?
- To nie tylko cel dla Polski. Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, w 2020 r. każdy Europejczyk powinien mieć możliwość dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s. Nie jest to zadanie proste, ale musimy je zrealizować, jeśli chcemy być konkurencyjni w dziedzinie innowacji i nowoczesnych technologii.

Budowa sieci trwa. Perspektywa finansowa Unii na lata 2007-13 była dla nas nie lada wyzwaniem. I administracja, i beneficjenci nie mieli jeszcze zbyt dużego doświadczenia, dlatego na bieżąco uczyliśmy się realizacji projektów szerokopasmowych, należących przecież do najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć, realizowanych przy wsparciu funduszy unijnych. Z biegiem czasu machina nabrała jednak rozpędu i w ciągu najbliższych dwóch lat Polska będzie największym placem budowy sieci szerokopasmowych w Europie.

W ostatnich latach był pewien problem ze skutecznym skłanianiem prywatnego biznesu do takich inwestycji. Czy wstępną umowę Hawe i Polskich Inwestycji Rozwojowych można uznać za „pierwszą jaskółkę” w powszechniejszym angażowaniu prywatnych przedsiębiorstw we wspomniany projekt?

- Przypomnę, że porozumienie dotyczy możliwej wspólnej inwestycji, czyli doprowadzenia sieci światłowodowej do 870 tys. mieszkań i domów w całej Polsce do 2019 r. I to rzeczywiście pierwsza umowa, gdzie środki z programu Inwestycje Polskie wesprą rozwój infrastruktury szerokopasmowej.

Na tym nie koniec. 8 stycznia 2014 r. rząd sprecyzował i przyjął - ujęte w Narodowym Planie Szerokopasmowym, opracowanym w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji - oczekiwania wobec Inwestycji Polskich. To katalog konkretnych działań prawnych i organizacyjnych, które zrealizujemy do 2020 r. Tworząc ten dokument, prowadziliśmy jednocześnie rozmowy o nowych źródłach finansowania dla szerokopasmowych sieci. I mamy już pierwsze efekty... Liczymy, że inwestorzy, którzy do tej pory nie inwestowali w telekomunikację, zwrócą baczną uwagę na potencjał tych projektów i pozyskamy jeszcze większe środki.

W Narodowym Programie Szerokopasmowym jest mowa o zachętach inwestycyjnych dla podmiotów prywatnych.

- Są w Polsce miejsca, gdzie można uzyskać z inwestycji w miarę szybki zwrot, trzeba tylko stworzyć odpowiednie otoczenie prawne, by usprawnić i uprościć proces inwestycyjny. Natomiast na obszarach wiejskich i słabo zaludnionych, gdzie nie ma możliwości dostępu do szybkiego internetu, inwestycyjne zachęty muszą jednak przybrać formę dofinansowania.

Już teraz budujemy cyfrowe autostrady światłowodowe, a w perspektywie finansowej 2014-20 postaramy się, by te nowoczesne sieci docierały na niższe poziomy - aż do użytkownika końcowego.

Pełna rozmowa z ministrem administracji i cyfryzacji Rafałem Trzaskowskim w kwietniowym wydaniu miesięcznika Nowy PrzemysłSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP