XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Minister Boni przeciwny tzw. "zarządzaniu internetem"

Minister Boni przeciwny tzw. "zarządzaniu internetem"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stanowisko rządu w sprawie Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR) w punkcie zarządzania internetem pozostaje niezmienne - zapewnia minister cyfryzacji Michał Boni. Niektóre organizacje pozarządowe zarzucają rządowi, że liberalizuje swoje stanowisko.

"Jestem przeciwny wprowadzaniu zarządzania internetem i nie zgadzam się na propozycje zmian w tym zakresie. Jestem otwarty na dyskusje, jak funkcjonuje internet we współczesnym świecie i otwarty w stosunku do świata "sieci", ale z poszanowaniem wszelkich praw i wolności" - napisał minister Michał Boni w rozesłanym we wtorek do mediów komunikacie.

Szef MAC dodał, że Polska nie może pozostać bierna w dyskusji o ochronie praw w sieci oraz bezpieczeństwie w internecie. Boni podkreślił, że stanowisko rządu w tej sprawie jest niezmienne, chociaż - jak powiedział - "nie może wykluczyć, że przedstawiciele innych regionów będą temat zarządzania internetem poruszać już na grudniowej konferencji WCIT w Dubaju".

Na początku października MAC opublikowało stanowisko rządu w sprawie ITR, wypracowane m.in. na podstawie zakończonych w sierpniu br. konsultacji społecznych. Ministerstwo podało, że uczestnicy konsultacji zgodzili się, iż nie można wprowadzać do ITR mechanizmów mogących doprowadzić do ograniczenia swobody przypływu informacji w sieci i do umożliwienia ingerencji państw członkowskich w strukturę internetu. Chodzi zwłaszcza o takie zmiany, które ograniczyłyby prawa podstawowe i wolności. Ministerstwo poinformowało, że rząd nie wyraża zgody na zmianę charakteru ITR, wchodzenie w aspekty czysto techniczne i nadawanie Międzynarodowemu Związkowi Telekomunikacyjnemu (ITU) nowych uprawnień o charakterze regulacyjnym.

Jerzy Nitlas i Katarzyna Szymielewicz z fundacji Panoptykon poinformowali w poniedziałek, że jasne stanowisko polskiego rządu (który sprzeciwiał się rozszerzeniu kompetencji ITU na kwestie związane z zarządzaniem internetem) mogło ulec zmianie pod wpływem opinii Urzędu Komunikacji Elektronicznej i ABW. Chodzi przede wszystkim o większe otwarcie się na dyskusje i zmianę kierunku strategii negocjacyjnej. "Dlatego zamiast jasno mówić +nie+, (rząd - PAP) powie +być może - usiądźmy do stołu+" napisali Nitlas i Szymielewicz na stronach fundacji, dodając, że tak zrewidowane podejście wydaje się niezrozumiałe i co najmniej niepokojące.

W ocenie fundacji Panoptykon aktualne stanowisko rządu wyraźnie dopuszcza rozszerzenie mandatu ITU o kwestie związane z internetem, w tym zarządzanie nazwami domen, przydzielanie numerów i adresów IP. Obecnie zajmuje się tym ICANN - prywatna organizacja non-profit z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która - jak twierdzą przedstawiciele Panoptykonu - również wymaga reformy, jednak nie oznacza to, że jej kompetencje miałoby przejąć ITU.

"To więcej niż +otwartość na dyskusje, jak funkcjonuje internet we współczesnym świecie+, o której mówi minister Michał Boni. To wyraźna i bardzo niepokojąca zmiana w stosunku do pierwotnego stanowiska, w którym mogliśmy wyraźnie przeczytać, że rząd +nie zgadza sie? na przepisy rozszerzaja?ce mandat ITU o kwestie zwia?zane z zarza?dzaniem internetem+" - powiedziała PAP Katarzyna Szymielewicz. Dodała, że fundacja oczekuje, że polski rząd powróci na jasno określone pozycje i podobnie jak Komisja Europejska i CEPT (Europejska Konferencja Administracji Poczty i Telekomunikacji, zrzeszająca 48 europejskich państw), odmówi wszelkiej dyskusji na temat poszerzania mandatu ITU.

Szymielewicz podkreśla, że "jeśli w Dubaju przedstawiciele polskiego rządu usiądą do stołu z otwartością, jaką deklaruje aktualny projekt stanowiska negocjacyjnego, możemy się spodziewać bardzo negatywnych zmian w zarządzaniu internetem".

Podczas październikowych konferencji prasowych minister Boni wielokrotnie zaznaczał, że Polska, jako jeden z pierwszych krajów na świecie, poddała publicznej debacie Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne. "Skądinąd wiemy, że niektóre kraje chciałyby dopisać (do nich - PAP) takie światowe zarządzanie internetem, które niestety mogłoby zagrażać temu poczuciu wolności w internecie" - powiedział w ubiegły czwartek.

Według ministra Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, w ślad za Polską, upublicznił ten dokument w sześciu językach, co rozpoczęło ogólnoświatową debatę. "Mam nadzieję, że przekonamy większość krajów, że nadmiar zarządzania internetem jest szkodliwy dla wolności obywatelskich, a także dla rozwoju tej dziedziny życia" - mówił Boni.

Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne to dokumenty o randze umowy międzynarodowej precyzującej, w jaki sposób i według jakich zasad powinny być świadczone międzynarodowe usługi telekomunikacyjne. Regulacje miały zostać zatwierdzone na Światowej Konferencji Międzynarodowej Telekomunikacji (WCIT) w dniach 3-14 grudnia w Dubaju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister Boni przeciwny tzw. "zarządzaniu internetem"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!