Minister gospodarki nie chce jednolitego patentu

Minister gospodarki nie chce jednolitego patentu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Janusz Piechociński oświadczył w środę, że nie przedłoży rządowi wniosku o podpisanie umowy o jednolitym europejskim patencie. Powodem takiej decyzji jest negatywne stanowisko licznych środowisk - wyjaśnił.

Piechociński na posiedzeniu sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii przypomniał, że zgodnie z polskim prawem wniosek o podpisanie umowy międzynarodowej przedstawia rządowi minister właściwy do obszaru, którego umowa ta dotyczy, i on, jako minister gospodarki, nie przedstawi wniosku o podpisanie umowy o jednolitym sądzie patentowym (JSP).

Piechociński poinformował, że Ministerstwo Gospodarki przy podejmowaniu decyzji wzięło pod uwagę negatywne opinie środowiska przedsiębiorców, akademickiego, rzeczników patentowych, a także liczne wątpliwości, które pojawiły się w parlamencie.

"Jako rząd mamy satysfakcję, ale i świadomość, że to wybór mniejszego zła.(...) Podjęliśmy decyzję, że będziemy wyspą, ale to nie oznacza, że mamy na tej wyspie siedzieć spokojnie" - mówił wicepremier. Przestrzegał, że niezależnie od tego, czy Polska będzie w systemie JSP, czy nie, nowe rozwiązania w pewnych okolicznościach mogą mieć zastosowanie do polskich przedsiębiorców, a polskie podmioty będą mogły być pozywane przed jednolitym sądem patentowym, np. gdy przedsiębiorca naruszył patent w innym państwie członkowskim UE.

Wicepremier podkreślił jednocześnie, że w dobie globalizacji Polska przed tym problemem nie ucieknie. "Nie oczekujcie, że politycy jedną decyzją na +tak+ lub +nie+ rozwiążą podstawowe problemy, czyli zdolność do konkurencyjności" - oświadczył Piechociński, zapowiadając jednocześnie dużą aktywność rządu w poszukiwania rozwiązania problemu. Jego zdaniem na dłuższą metę pozostawanie poza systemem jednolitości patentu "nie wchodzi w grę". "Pewne procesy będą zachodziły bez względu na to, gdzie będzie Polska. Stopień umiędzynarodowienia gospodarki dramatycznie rośnie, co ma zalety i wady" - wskazywał.

Umowę o wprowadzeniu jednolitego europejskiego patentu podpisało 25 państw UE; oprócz Polski nie podpisała jej Hiszpania. Umowa wejdzie w życie, jeśli ratyfikuje ją co najmniej 13 państw - w tym gronie muszą się znaleźć: Francja, Niemcy i Wlk. Brytania.

Z ekspertyzy firmy Deloitte wynika, że jeśli Polska wdrożyłaby nowy system, to koszty spraw sądowych, zakupu licencji, sprawdzania tzw. czystości patentowej oraz koszty dostosowawcze byłyby wyższe w okresie 20 lat o 53 mld zł, niż gdyby Polska systemu nie przyjęła. Przez kolejną dekadę koszty te wzrosłyby w sumie do 79,4 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!