PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MNI złożyła zażalenie na zabezpieczenie roszczenia TP SA

Autor: PAP
23-11-2012 17:35

MNI Telecom, spółka zależna MNI, złożyła zażalenie na postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia na rzecz TP SA. Spółka zaskarżyła postanowienie w zakresie udzielenia przez sąd zabezpieczenia poprzez zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego i ustanowienie hipoteki przymusowej na prawie własności nieruchomości - podało MNI w komunikacie.

"MNI Telecom podniosła szereg zarzutów przeciwko postanowieniu oraz wniosła o uchylenie postanowienia, rozpoznanie sprawy na nowo i oddalenie w całości wniosku TP SA o zabezpieczenie roszczenia przez Sąd pierwszej instancji bez przesyłania akt Sądowi Apelacyjnemu z uwagi na oczywistą zasadność zażalenia. Na wypadek nieuwzględnienia powyższego wniosku MNI Telecom wniosła o zawieszenie postępowania w celu wykonania zabezpieczenia oraz o zmianę przez Sąd Apelacyjny zaskarżonego Postanowienia poprzez oddalenie wniosku TPSA o zabezpieczenie roszczenia, ewentualnie o uchylenie postanowienia i przekazanie sprawy sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania" - napisano w komunikacie.
W ocenie MNI Telecom w przedmiotowej sprawie nie zostały spełnione kodeksowe przesłanki udzielenia zabezpieczenia, tj: nie zostało uprawdopodobnione roszczenie TP SA i nie został uprawdopodobniony interes prawny TP SA w uzyskaniu zabezpieczenia.

W październiku MNI informowało, że TP SA uzyskała zabezpieczenie na majątku MNI o wartości 58 mln zł w związku ze sporem o Długie Rozmowy, zastrzegając jednocześnie, że jest to informacja pozyskana w sposób nieformalny. Zabezpieczenia roszczenia TP w kwocie 58 mln zł, nastąpiło prawdopodobnie poprzez zajęcie rachunku bankowego MNI do kwoty 58 mln zł oraz ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości spółki.

MNI zapowiedziała, że MNI Telecom podejmie wszelkie możliwe dozwolone prawem kroki, by uchylić postanowienie o zabezpieczeniu i prawomocnie oddalić powództwo skierowane przeciwko niej.

MNI podało również, że "niezależnie od powyższej oceny żądań TPSA, udzielenie zabezpieczenia jest faktem, stąd też zarząd MNI Telecom rozważy w najbliższym czasie decyzję o złożeniu w stosunku do spółki MNI Telecom wniosku o ogłoszenie upadłości z opcją układu w celu ochrony interesów spółki, jej kontrahentów, rzeczywistych wierzycieli, jak też akcjonariuszy MNI Telecom, jak też MNI".

TP SA domaga się od MNI odszkodowania za straty jakie poniosła przez to, że spółka z grupy MNI, Długie Rozmowy, nie uregulowała wobec niej spornych należności. W związku z wieloletnim sporem roszczenia wobec TP SA na łączną kwotę 360 mln zł zgłaszają również DR.

Długie Rozmowy i Telekomunikacja Polska zawarły w 2002 r. umowę o połączeniu sieci. W kolejnych latach TP SA nie wywiązywała się, zdaniem MNI, z zobowiązań umownych, co doprowadziło do skierowania przez DR wezwania do zapłaty przez spółkę 13,3 mln zł w 2009 r. TP SA odmówiła zapłaty kary umownej, odrzuciła również późniejszą propozycję ugodową DR.

Ostatecznie, w wyniku sporu, w połowie 2011 r. TP SA wypowiedziała DR umowę o połączeniu sieci, uniemożliwiając tym samym spółce prowadzenie działalności.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

MNI SA [MNI]

kurs:

0.03 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 265 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 923 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP