Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mniej e-barier w usługach publicznych w UE

Autor: wnp.pl (PS)
26-06-2014 12:46

Komisja Europejska wnioskuje o szybsze i lepszej jakości usługi publiczne dla przedsiębiorstw i obywateli.

Efekty te mają zostać osiągnięte przez realizację przedstawionego dziś projektu nowego programu ISA2. Ma on pomóc państwom członkowskim w modernizacji ich administracji i zapewnieniu interoperacyjnych usług cyfrowych, czyli zgodności na poziomie krajowym i europejskim.
ISA2 będzie bazować na „sukcesie swojego poprzednika” - ISA (Program: rozwiązania interoperacyjne dla europejskich administracji publicznych, wdrożony w 1995 r.), podkreśla KE. Ma natomiast zapewnić płynną, elektroniczną i trans graniczną lub międzysektorową komunikację pomiędzy europejskimi administracjami publicznymi.

Jest to konieczne, ponieważ w dzisiejszej Europie jest coraz więcej obywateli pracujących i przemieszczających się oraz przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie całej Unii. W związku z tym muszą oni często kontaktować się środkami elektronicznymi z administracjami państw członkowskich.

Niestety, bardzo często występują elektroniczne bariery, które stwarzają takie problemy jak: złożona struktura organizacyjna, przestarzałe i uciążliwe procedury czy brak współpracy.

Ich skala wręcz wzrosła. Choć państwa członkowskie zmniejszają obciążenia administracyjne i koszty, wprowadzając usług cyfrowe (co przyspieszyło świadczenie usług publicznych), jednak odbywa się to na niższych poziomach administracyjnych, a nie międzysektorowych i na szczeblu europejskim. Zmiany te tworzą nowe e-bariery, które są „źródłem frustracji dla przedsiębiorstw i obywateli mających poczucie straty czasu i pieniędzy”, stwierdza KE.

Z jej majowego raportu dotyczącego administracji elektronicznej wynika, że rządy państw członkowskich nadal mają jeszcze wiele do zrobienia w celu zapewnienia przedsiębiorstwom i obywatelom bezproblemowego dostępu do internetowych usług publicznych nawet na poziomie krajowym. W przypadku transgranicznych usług publicznych dla obywateli są one dostępne zaledwie w 42 proc., tj. o 30 punktów procentowych mniej, niż dostępność usług publicznych dla obywateli tego państwa.

Na szczeblu europejskim skuteczne wdrożenie licznych obszarów polityki unijnej zależy od interoperacyjności, np. rynek wewnętrzny, środowisko, sprawy wewnętrzne i wymiar sprawiedliwości, cła i podatki, zdrowie, tożsamość elektroniczna i zamówienia publiczne. Wszystkie te obszary skorzystają na wdrożeniu programu ISA2.

Okres realizacji programu ISA2 obejmie lata 2016-2020. Na jego realizację przeznaczy się 131 mln euro.

Zastąpi on obecny program ISA, który dobiega końca w grudniu 2015 r., a który wniósł wiele cennych inicjatyw, takich jak e-Prior (system informatyczny do fakturowania elektronicznego i wymiany dokumentacji dotyczącej zamówień publicznych), system informacji na temat rynku wewnętrznego IMI (umożliwiający władzom krajowym wymianę informacji), MT@EC (tłumaczenie maszynowe we wszystkich językach urzędowych dla instytucji UE i państw członkowskich) oraz system pozwalający na zbieranie przez internet deklaracji poparcia dla europejskich inicjatyw obywatelskich.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP