XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MNiSW: miliard euro na badania nad grafenem

MNiSW: miliard euro na badania nad grafenem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Badania nad grafenem oraz projekt badań nad ludzkim mózgiem zostały wybrane przez Komisję Europejską jako projekty flagowe w ramach europejskiego programu "Nowe Technologie i Technologie Przyszłości" (FET). Wczoraj KE ogłosiła laureatów ogłoszonego w ramach programu FET konkursu, przeznaczając na każdy z tych projektów po miliardzie euro - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w komunikacie.

Projektem badań nad grafenem kieruje profesor Jari Kinaret ze szwedzkiego Uniwersytetu Chalmersa. W inicjatywę zaangażowanych będzie ponad 100 grup badawczych ze 136 głównymi badaczami, wśród których jest czterech laureatów Nagrody Nobla. W skład konsorcjum realizującego ten flagowy projekt UE wchodzi zespół badaczy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME).

Zajmującym się technologią wytwarzania grafenu na podłożach dielektrycznych i metalicznych zespołem kieruje dr inż. Włodzimierz Strupiński, który jest także współautorem programu badań w ramach zadania nr 1 "Materiał", kluczowego dla realizacji całego projektu.

W Polsce badania nad zastosowaniem grafenu są finansowane m.in. w ramach programu GRAF-TECH realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Inwestowanie w najbardziej innowacyjne technologie i rozwiązania zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w czasie kryzysu ekonomicznego, dlatego kierujemy środki publiczne na tak obiecujące projekty jak grafen - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Program GRAF-TECH już wzmocnił pozycję polskich naukowców i przedsiębiorców na rynku międzynarodowym, a teraz dzięki udziałowi ITME w unijnym projekcie flagowym mamy szanse stać się liderami w kluczowych obszarach techniki - dodaje prof. Barbara Kudrycka.

W październiku 2012 r. NCBR rozstrzygnęło konkursy na dofinansowanie projektów B+R, które zakończą się wdrożeniem wyników w gospodarce. Do instytucji naukowych i przedsiębiorców trafiło wówczas 650 mln zł. Beneficjentem większości rozdysponowanych środków w programie GRAF-TECH był Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych z Warszawy, polski uczestnik grafenowego projektu flagowego.

W ramach flagowego projektu grafenowego zostaną zbadane i wykorzystane wyjątkowe właściwości tego rewolucyjnego materiału węglopochodnego. Grafen cechuje się niezwykłym połączeniem właściwości fizycznych i chemicznych: jest najcieńszym z materiałów, przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż miedź, jest 100-300 razy twardszy od stali i posiada wyjątkowe właściwości optyczne.

Dzięki uczonym europejskim stosowanie grafenu stało się możliwe w 2004 r., a substancja ta może stać się cudownym materiałem XXI w., podobnie jak było w przypadku tworzyw sztucznych w wieku XX. Jedną z form zastosowania ma być zastępowanie krzemu w wyrobach związanych z TIK.

W ramach drugiego z ogłoszonych wczoraj przez KE projektów flagowych powstanie największe na świecie urządzenie do stworzenia najbardziej szczegółowego modelu mózgu, służącego do badania funkcjonowania mózgu człowieka i w końcowym efekcie do opracowania indywidualnej terapii chorób neurologicznych i pokrewnych. Projektem kieruje profesor Henry Markram z Politechniki w Lozannie, a uczestniczą w nim naukowcy z 87 instytucji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MNiSW: miliard euro na badania nad grafenem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!