Morawiecki: ruszamy z programem "Od papierowej do cyfrowej Polski"

Morawiecki: ruszamy z programem "Od papierowej do cyfrowej Polski"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wygoda dla obywateli, zwiększenie wpływów podatkowych, zmniejszenie szarej strefy - to niektóre korzyści programu "Od papierowej do cyfrowej Polski". Jego wdrożenie zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Program przewiduje m.in. cyfryzację kluczowych usług publicznych, zwiększenie obrotu bezgotówkowego i wdrożenie inicjatywy tożsamości elektronicznej (eID). Cyfryzacja pomoże wzmocnić fundament realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jakim jest sprawne państwo - przekonywał Morawiecki.

"To jest przede wszystkim nowy sposób myślenia, nowy sposób podejścia do tworzenia rzeczywistości wokół nas" - powiedział wicepremier.

Podkreślał, że program przyniesie wymierne korzyści dla obywateli i przedsiębiorców: wygodę, szybsze i tańsze procesy załatwiania spraw, zwiększenie wpływów podatkowych, zmniejszenie szarej strefy oraz nowoczesny wizerunek. Cyfryzacja oznaczać ma m.in. łatwiejszy dostęp do informacji publicznych i wzmocnienie internetowego kanału komunikacji z administracją.

Morawiecki wskazywał także m.in. na zwiększenie obrotu bezgotówkowego, który pozwoli na obniżenie kosztów transakcyjnych w gospodarce.

Program ma poprawić funkcjonowanie i zwiększyć wykorzystanie istniejącej infrastruktury publicznej, która może umożliwić państwu lepsze i bardziej efektywne wypełnianie swoich funkcji, a także pozwolić na zapewnienie warunków dla rozwoju innowacyjnej i konkurencyjnej oraz cyfrowej i bezgotówkowej gospodarki.

Morawiecki mówił, że elementy cyfrowe mają podstawowe znaczenie dla filarów rozwoju gospodarczego, w tym m.in. reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, pozyskiwania kapitału, ekspansji za granicą oraz rozwoju społecznego i regionalnego.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiedziała, że w ciągu 12 miesięcy zostanie opracowanych i otwartych 50 usług elektronicznych, kolejne 30 w następnych miesiącach. Do końca roku będzie to 10 wytypowanych kluczowych usług, które zostaną przygotowane w pełnej elektronicznej formule - nie tylko elektroniczne formularze, ale w całości w internecie.

"Tworzymy Polskę bez gotówki, bez papieru i bez kolejek" - mówiła, prezentując program. Według jego założeń w perspektywie 3-5 lat połowa obywateli będzie mogła 80 proc. swoich relacji z administracją prowadzić przez internet. Zakłada się też, że za 5 lat udział pieniądza gotówkowego spadnie z 21,5 proc. do ok. 15 proc.

Minister podkreśliła, że budowany jest system obywatel.gov.pl, na którym integrowane będą usługi najważniejsze dla obywatela, o największej liczbie transakcji. Będą one dostępne przez jedną bramę do całej administracji "Oczywiście jest to proces, nie można tego zrobić na raz" - zaznaczyła. Podała, że w Estonii w ramach takiej bramy funkcjonuje 2,5 tys. usług, w Polsce obecnie ok. 40. "Długa droga przed nami. Dziś ją zaczynamy" - zaznaczyła.

Streżyńska zakłada, że w lipcu zostanie przedstawiony projekt integracji spraw informatycznych w ramach administracji państwowej. "Będziemy się starali zaprowadzić w tych procesach porządek" - podkreśliła.

W porozumieniu z szeregiem resortów w trzecim kwartale rozpocznie się budowa rządowego klastra bezpieczeństwa, mającego na celu zbudowanie systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w sieci, dotyczącego administracji państwowej. "Będzie to system sond ostrzegających przed wszystkimi zagrożeniami dla bezpieczeństwa naszych danych i prywatności" - mówiła minister cyfryzacji.

W ramach programu ma tez powstać oficjalna skrzynka pocztowa, aby każdy obywatel miał swój adres e-mail, dzięki któremu może kontaktować się z urzędem czy przesyłać dokumenty za pomocą internetu.

W ciągu roku powinna się pojawić możliwość bezkosztowego dla obywatela płacenia za pomocą instrumentu Schematu Krajowego we wszystkich agendach publicznych. W ciągu 6-9 miesięcy powinno nastąpić uruchomienie mobilnego eID.

Po 2019 r. będzie gotowy system e-zdrowie - zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Ma on pozwolić m.in. na skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie dostępu do indywidualnych informacji dotyczących pacjenta, łatwiejszy dostęp do świadczeń zdrowotnych i skrócenie kolejek do lekarza (e-rejestracja i e-skierowanie). Mają też ograniczyć liczbę błędów lekarskich dzięki dostępowi do elektronicznej historii rozpoznań. System e-recepty ułatwi obsługę pacjentów przez apteki oraz rozliczanie aptek z płatnikiem.

Program cyfryzacji ma ułatwić też działanie firm. m.in. w ramach strumieni e-faktura i e-paragon, które mają prowadzić do lepszej ściągalności podatków, transparentności finansów publicznych oraz obniżenia kosztów administracji i gospodarki. W programie zakłada się, że liczba e-faktur (obecnie 1 proc.) w 2018 r. wzrośnie do 9 proc., a w 2020 r. sięgnie 60 proc.

Streżyńska powiedziała, że trwają prace nad scentralizowaniem zarządzania nad projektami informatycznymi w administracji. "Każdy realizował to w swoim własnym zakresie, w oderwaniu od jakiejś spójnej myśli, koordynacji, w oderwaniu od wspólnych standardów, wyceny i kontraktowania" - mówiła.

"To były wyspy, które działały jak chciały, realizowały projekty niejednokrotnie nakładające się na siebie, bardzo nieefektywne finansowo, nieaudytowane i kontrolowane" - oceniła. Centralizacja tych zadań doprowadzi do obniżenia kosztów, ale też zrealizuje strategie informatyzacji państwa - szybko, spójnie i tanio dla budżetu i bez??? marnowania zastrzyku finansowego z UE w perspektywie do 2020 r. - podkreśliła Streżyńska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Morawiecki: ruszamy z programem "Od papierowej do cyfrowej Polski"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!