MR: Polska może się uczyć od Szwajcarów komercjalizacji wiedzy

MR: Polska może się uczyć od Szwajcarów komercjalizacji wiedzy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szwajcaria to lider w innowacjach i transferze technologii, a Polska wyróżnia się wyjątkowym potencjałem naukowym, który mógłby skorzystać ze szwajcarskich doświadczeń w komercjalizacji wiedzy - mówił wiceszef MR Tadeusz Kościński w środę podczas Polish-Swiss Innovation Day 2016.

Siłą szwajcarskiej gospodarki jest to, iż zawsze była prokonkurencyjna i zwalczała monopole - mówił z kolei ambasador Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl. Wskazał też, że w Szwajcarii "system sądownictwa cieszy się zaufaniem społeczeństwa". "Jeśli mamy partnera biznesowego i ten partner nas oszuka, to zazwyczaj uda się wygrać sprawę w sądzie. Wiem, że w Polsce są z tym problemy - system sądowniczy nie cieszy się pełnym zaufaniem społeczeństwa. Również prawo intelektualne jest od wielu lat chronione w Szwajcarii" - opisywał. Zwrócił też uwagę na jakość szwajcarskiej edukacji.

Motyl zaznaczył, że Szwajcaria jest drugim co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce spośród krajów spoza Unii Europejskiej. "Mamy UE, ale nie licząc jej, przed nami są tylko Stany Zjednoczone. Nasze inwestycje są różnorodne, a 4 mld dolarów to nasze wzajemne obroty handlowe. (...) Szwajcaria jest celem inwestycji polskich, ale również Polska stanowi bardzo atrakcyjne miejsce dla Szwajcarów, jeśli chodzi o inwestowanie" - mówił.

Tadeusz Kościński podkreślił w swoim wystąpieniu, że Szwajcaria jest liderem światowej gospodarki i od wielu lat plasuje się na czele listy najbardziej innowacyjnych państw świata. "Umiejętność łączenia różnorodności sprawiła, że Szwajcaria stała się centrum nowoczesnych technologii. Dlatego też Polska chce (...) korzystać z tych doświadczeń" - zaznaczył. Jak ocenił, musimy jednocześnie znaleźć własną drogę do konkurencyjnej gospodarki opartej na innowacjach. "Polacy są znani ze swojej przedsiębiorczości, mamy znakomicie wykfalifikowane kadry inżynierów i naukowców" - przekonywał.

Jak podkreślił, nasz kraj nigdy wcześniej nie miał tak dużej puli środków na rozwój start-upów. "Ponad 1 mld euro z programów Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia przeznaczymy do 2020 r. na instrumenty, które pozwolą wesprzeć wczesną fazę rozwoju start-upów" - powiedział. Dodał, że polsko-szwajcarska współpraca rozwija się bardzo dobrze. "W szwajcarsko-polskim programie współpracy dofinansowano 1 tys. 758 przedsięwzięć i inicjatyw realizowanych w całej Polsce" - mówił Kościński.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński uzupełnił, że Szwajcaria od 2011 roku jest na pierwszym miejscu w globalnym rankingu innowacji, a Polska ma obecnie 46. miejsce. "Tam jednak gdzie są różnice potencjału, tam dochodzi do przemieszczania się wiedzy. Różnica może być tym, co wywołuje ruch. (...) Możemy się uczyć, a Szwajcarzy mogą rozwijać swój potencjał" - powiedział. Zaznaczył, że chciałby, aby Polska za 10-15 lat przynajmniej sąsiadowała ze Szwajcarią w rankingu innowacyjności. "To nie chodzi o to, żeby Szwajcaria była niżej, ale żebyśmy na tym pudle znaleźli się także my" - podsumował.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce w ramach szwajcarskiej pomocy dla 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla Polski Fundusz Szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln CHF). W 2010 r. do Programu przystąpiły także Rumunia i Bułgaria.

Szwajcaria należy do liczących się inwestorów w naszym kraju. Według danych NBP skumulowana wartość inwestycji szwajcarskich na koniec 2014 roku osiągnęła 4,1 miliardów euro (9. miejsce na liście krajów inwestorów zagranicznych). W ostatnich latach pojawiły się nowe inwestycje szwajcarskie w przemyśle farmaceutycznym (Sandoz), tekstylnym (Sud Wolle AG), meblarskim (Steinhoff Europe AG), produkcji opakowań (Model, Georg Utz Holding) i przemyśle szklarskim (Glas Troesch AG - EUROGLAS Niewiadów). Wzrosła liczba projektów realizowanych w sferze usług przez bank (Credit Suisse) oraz firmy farmaceutyczne (Roche), które przenoszą do Polski księgowość i usługi typu call center. Z kolei szwajcarski Winterthur (ubezpieczenia) sprzedał swoje oddziały w Polsce francuskiej firmie AXA. Szacuje się, że firmy szwajcarskie zatrudniają w Polsce ponad 35 tys. osób.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MR: Polska może się uczyć od Szwajcarów komercjalizacji wiedzy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!