Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na czym polega idea "Industry 4.0"?

Autor: wnp.pl (JM)
04-09-2014 11:21

- "Industry 4.0" jest wizją rozwoju przemysłu i produkcji w Niemczech, która została opracowana na podstawie badań porównawczych konkurencyjności gospodarki niemieckiej zleconych przez niemiecki rząd federalny - wyjaśnia Mariusz Zabielski, prezes Siemens Industry Software.

Zdaniem naszego rozmówcy, celem tego projektu jest zwiększenie konkurencyjności przemysłu poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii informatycznych realizujących tzw. "Internet rzeczy", czyli wszechobecne łączenie ludzi, rzeczy i maszyn.
- Taki sposób łączenia w przyszłości może stanowić podstawę do świadczenia wielu nowych, obecnie nie dostarczanych usług oraz powstania nowych produktów - mówi prezes Zabielski.

Termin "Industry 4.0" nawiązuje do czwartej rewolucji przemysłowej. Pierwsza związana była z mechanizacją produkcji dzięki silnikom parowym, druga - z wprowadzeniem produkcji masowej dzięki elektryczności, trzecia - z IT i wykorzystaniem sterowników elektronicznych do dalszej automatyzacji produkcji.

- "Czwarta rewolucja" będzie wykorzystywała cyfrowe modele produktów, które będą powstawały w dużej zgodności z wymaganiami klientów, a następnie będą wytwarzane w inteligentnych fabrykach (Smart Factory) charakteryzujących się dużą elastycznością, niezawodnością i wydajnością - opisuje przedstawiciel Siemens Industry Software. - Składnikami inteligentnych fabryk będą elementy zwane Systemami Cyber Fizycznymi, które współpracując ze sobą będą określały i realizowały optymalną metodę wytwarzania i dostarczenia produktu do klienta.

Zakłada się, że Inteligentne Fabryki będą w dużym stopniu posiadać umiejętności samo-planowania i samo-adaptacji. - Istnienie kompletnego cyfrowego modelu produktu wraz z metodami jego wytwarzania, modelu inteligentnej fabryki wraz z rzeczywistym jej odwzorowaniem w połączonych sieciowo Systemach Cyber Fizycznych są kluczowymi warunkami powodzenia "Czwartej rewolucji" - wyjaśnia Mariusz Zabielski.

Termin Industry 4.0 został po raz pierwszy użyty w 2011 roku. Przewiduje się, że urzeczywistnienie tej wizji może zająć 10-20 lat.

- Częstym pytaniem pojawiającym się w kontekście Industry 4.0 jest rola człowieka - zwraca uwagę nasz rozmówca. - Na pewno postępująca automatyzacja będzie wymagała od pracowników rozwoju nowych umiejętności, bo to od nich będzie należało zdefiniowanie procesów i procedur oraz przekazanie ich maszynom z wykorzystaniem algorytmów i oprogramowania.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP