XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na Śląsku biznes będzie współpracować ze światem nauki

Na Śląsku biznes będzie współpracować ze światem nauki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Skojarzenie środowisk świata nauki ze światem biznesu ma ułatwić w woj. śląskim Rada Konsultacyjna powołana w poniedziałek w Katowicach. Zasiedli w niej rektorzy ważnych uczelni regionu, prezesi dużych firm i przedstawiciele organizacji mniejszych przedsiębiorstw.

Porozumienie o utworzeniu Rady podpisali pomysłodawca przedsięwzięcia, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach (RIG) Tadeusz Donocik oraz rektorzy Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik, Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś i Akademii Ekonomicznej w Katowicach prof. Jan Pyka.

"Chcielibyśmy, aby Rada wypowiadała się na najważniejsze tematy związane z rozwojem i perspektywami rozwojowymi woj. śląskiego. Autorytety, które przyjęły zaproszenie do Rady, są swego rodzaju gwarantem słyszalności tych postulatów, które będziemy chcieli słać do administracji samorządowej czy rządowej w naszym regionie" - mówił Donocik.

Prezes RIG wyjaśnił, że choć dotąd Izba współpracowała z uczelniami, chce zintensyfikować tę współpracę w dwóch kwestiach: inspirowania i lepszego wykorzystania i badań naukowych w firmach, zwłaszcza małej i średniej przedsiębiorczości, a także wsparcia młodzieży akademickiej - np. poprzez praktyki i staże - w wyrabianiu umiejętności ciągłego uczenia się.

Według rektora Akademii Ekonomicznej, współdziałanie uczelni i firm jest potrzebne w momencie, gdy główne wartości obowiązujące dotąd na rynku ulegają zmianom. "Musimy być przygotowani - jako region i wszystkie jednostki, które tu funkcjonują - na tę szansę, ale i konieczność. (...) Musimy się integrować" - mówił Pyka.

Rektor Politechniki Śląskiej wskazał, że szczególnie zależy mu na promocji przedsiębiorczości wśród przyszłych inżynierów, a także na transferze wiedzy i nowych technologii do przemysłu. "Nasze doświadczenia są tu niezadowalające, ale to bolączka wszystkich uczelni i przemysłu" - ocenił Karbownik.

Banyś zaznaczył m.in., że niewystarczające dotąd orientowanie badań naukowych na zastosowania praktyczne jest pochodną zbyt niskiego budżetowego finansowania nauki w Polsce. Obecnie to 0,36 proc. PKB, podczas gdy - według europejskich badań - dopiero wskaźnik 1 proc. skutkuje rozpoczęciem sprawnego współdziałania uczelni i gospodarki.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego oczekuje od Rady wsparcia we wzbogacaniu programów studiów o zastosowania praktyczne i w kształtowaniu wśród młodych ludzi gotowości do przekształcania siebie i świata. Zapowiedział też utworzenie międzyuczelnianego kierunku, który prócz konkretnych kompetencji, ma pomagać w kształtowaniu kreatywności.

W skład Rady, prócz rektorów śląskich uczelni, weszli m.in. specjalista chorób wewnętrznych prof. Aleksander Sieroń, filozof i literaturoznawca prof. Tadeusz Sławek, socjolog prof. Marek Szczepański, adwokat Wojciech Popiołek oraz prezesi grupy Węglokoks Jerzy Podsiadło, Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski czy firmy WASKO Wojciech Wajda.

Realizacja umowy i rezultatów prac osiemnastoosobowej Rady Konsultacyjnej ma być sprawdzana, co dwanaście miesięcy - przed rozpoczęciem każdego kolejnego roku akademickiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na Śląsku biznes będzie współpracować ze światem nauki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!