Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto nowoczesne laboratorium fizyczne

Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto nowoczesne laboratorium fizyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowoczesne laboratorium fizyczne zostało otwarte w piątek na Uniwersytecie Gdańskim. Jest ono wyposażone w unikatową w skali kraju, nowoczesną aparaturę pomiarową, spełniającą najnowsze wymagania światowe.

Laboratorium na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki powstało dzięki realizacji projektu "Fizyka dla przyszłości" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013. Na potrzeby laboratorium zakupiono setki urządzeń o najnowszych rozwiązaniach technologicznych w swoich klasach.

Prof. Marek Grinberg powiedział PAP, że laboratorium jest wyposażone m.in. w spektrometr ramanowski Aramis. Jego zdaniem, jest to jeden z nielicznych aparatów tego typu w naszym kraju. W pełni zautomatyzowane urządzenie pozwala np. analizować zmianę faktury materiału z obszaru rzędu mikrometrów. Aparat kosztował ponad 850 tys. zł.

Jak poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Gdańskiego, laboratorium dysponuje także spektrofluorymetrem Fluoromax - 4P. Przyrząd pozwala np. na pomiary czasów życia od 100 ps do sekund, temperatury w zakresie od -18 do 150 st. C oraz pomiary próbek stałych, ciekłych i gazowych.

Zakupiony sprzęt pozwolił na utworzenie ponad 40 stanowisk ćwiczeniowych. W pracowni będą mogły być wykonane ćwiczenia z zakresu fizyki atomowej, spektroskopii molekularnej, fizyki laserów, ciała stałego, akustyki oraz fizyki biomedycznej i informacji kwantowej.

Grinberg zapewnił, że ze sprzętu będą mogli korzystać studenci studiów magisterskich i doktoranckich. Podkreślił, że jest to najnowocześniejsza aparatura używana w przodujących laboratoriach na świecie.

Władze uczelni są przekonane, że powstanie laboratorium oznacza skok techniczny i technologiczny w warunkach kształcenia studentów kierunków ścisłych Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki laboratorium absolwenci Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki zostaną lepiej przygotowani do pracy w takich dziedzinach jak: biotechnologia, nanotechnologia, informatyka, inżynieria materiałowa i kwantowa informacja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto nowoczesne laboratorium fizyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!