XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nadawcy radiowi nie otrzymają wsparcia w procesie cyfryzacji

Nadawcy radiowi nie otrzymają wsparcia w procesie cyfryzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Nadawcy radiowi nie otrzymają wsparcia finansowego na cyfryzację - powiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska. Według niej radio publiczne nadaje sygnał cyfrowy z własnej inicjatywy, a nadawcy komercyjni nie mają takiego obowiązku.

Od 1 października mieszkańcy aglomeracji katowickiej i warszawskiej mogą odbierać programy Polskiego Radia w systemie cyfrowym. Nie można przystosować odbiorników analogowych do odbioru sygnału cyfrowego, aby słuchać radia cyfrowego, trzeba kupić odbiornik w systemie DAB Plus.

W czwartek w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej Andrzej Orzechowski i Bożena Kamińska skierowali do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pytanie, czy rozpoczęty proces cyfryzacji zostanie uregulowany w odrębnej ustawie oraz jak długo potrwa proces cyfryzacji.

Olszewska wyjaśniła, że w przeciwieństwie do procesu cyfryzacji telewizji w przypadku przechodzenia na sygnał cyfrowy radia nie obowiązują żadne międzynarodowe uzgodnienia i każdy kraj działa wedle własnego uznania. Według niej "na ambitną i szybką implementację rozwiązań dotyczących naziemnego radia cyfrowego" nie zdecydowały się m.in. rządy brytyjski, francuski i hiszpański; w Portugalii cyfryzacja radia nie wzbudziła zainteresowania.

Wiceminister przypomniała, że w sprawie cyfryzacji radia wątpliwości podnieśli nadawcy komercyjni podczas przeprowadzonych w 2012 r. przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konsultacji społecznych. Według wiceminister nadawcy komercyjni zwrócili uwagę na koszty jednoczesnego nadawania analogowego i cyfrowego oraz utrzymania multipleksu, z którego nadawany jest sygnał cyfrowy; podnieśli także sprawę kosztu wymiany radioodbiorników, który może wynieść 5 mld zł. Zdaniem nadawców komercyjnych - jak podała wiceminister - znacznie większe możliwości od radia naziemnego oferuje radio internetowe, którego utrzymanie jest również wyzwaniem dla nadawców.

Według Bożeny Kamińskiej (PO) w Wielkiej Brytanii cyfryzacja radia trwa od 20 lat, a Francja i Niemcy zawiesiły prace nad rozwojem cyfrowego radia. W związku z tym poseł zadała pytanie, czy radio cyfrowe znajdzie swoich odbiorców w Polsce. W związku z kosztami podwójnego nadawania Kamińska spytała też, czy nadawcom publicznym i prywatnym zostanie udzielone wsparcie finansowe w związku z kosztami podwójnego nadawania.

Olszewska odpowiedziała, że "taka sytuacja nie nastąpi", ponieważ radio publiczne rozpoczęło proces cyfryzacji z własnej inicjatywy; do nadawania cyfrowego nie są zobowiązani nadawcy komercyjni, bo terminu wyłączenia sygnału analogowego nie wyznaczono.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadawcy radiowi nie otrzymają wsparcia w procesie cyfryzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!