Nagrody „Najciekawsze z najlepszych” przyznane

Nagrody „Najciekawsze z najlepszych” przyznane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tegorocznej edycji Forum Zmieniamy Polski Przemysł tradycyjnie już towarzyszyło wręczenie nagród „Najciekawsze z najlepszych”. Tytuł ten przyznawany jest firmom, za najciekawsze wdrożenia rozwiązań IT w przedsiębiorstwach – wdrożenia innowacyjnych rozwiązań mających istotny wpływ na poprawę prowadzenia biznesu, podniesienia efektywności i konkurencyjności.

W tym roku wyróżnienia otrzymało pięć spółek – Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, Grupa Powen-Wafapomp SA, PGNiG SA, MPWiK Wrocław oraz Polimex-Mostostal.



Grupa Powen-Wafapomp SA jest największym w Polsce producentem pomp przemysłowych. Wdrożenie systemu klasy ERP IFS Applications w Grupie Powen-Wafapomp SA umożliwiło integrację środowiska IT w firmie, doprowadziło do standaryzacji procesu realizacji zamówienia, ułatwiło inwentaryzację zasobów przedsiębiorstwa i usprawniło zarządzanie jego majątkiem. System ERP wspiera procesy produkcji realizowanej w modelu projektowym, zapewnia obsługę kontrolingu oraz wymusza stałą optymalizację procesów biznesowych realizowanych w firmie.

– Choć dział IT odegrał ogromną rolę we wdrażaniu systemu ERP, to podziękowania należą się przede wszystkim całej rzeszy naszych pracowników, którzy w swojej codziennej działalności tworzyli i tworzą nadal kolejne elementy systemu, który usprawnia działanie naszego przedsiębiorstwa i buduje naszą strategię na przyszłość – powiedział odbierając nagrodę Piotr Kańtoch, prezes spółki.

Po serii przejęć akcjonariusze Polimex-Mostostal oczekiwali wskazania wymiernych oszczędności kosztowych. Stąd decyzja o centralizacji zakupów i wdrożeniu specjalnego rozwiązania informatycznego wspierającego cały proces zakupów. Zdecydowano się na ochronę dotychczasowych inwestycji informatycznych, a zatem nowe rozwiązanie musiało być silnie zintegrowane z dotychczas wykorzystywanymi technologiami: ECM Suite, SAP. Wybór padł na aplikacje firmy MarketPlanet. Nagrodę odebrali prezes spółki Konrad Jaskóła oraz Lech Barszczewski, dyrektor IT.

– Projekt był zdecydowanie szerszy i obejmował nie tylko dział IT. Musimy również podziękować naszym partnerom, którzy pomagali nam we wdrożeniu. Dzięki temu udało nam się to ogromne zadanie zrealizować w relatywnie krótkim czasie. W efekcie z tego systemu korzysta obecnie około 1200 użytkowników w całej grupie kapitałowej – powiedział Barszczewski.

PGNiG nagrodzony został za wdrożenie jednolitego, zintegrowanego systemu zarządzania. Przeprowadzono je w 37 jednostkach organizacyjnych PGNiG, w tym w czterech spółkach gazownictwa (Karpacka Spółka Gazownictwa, Wielkopolska Spółka Gazownictwa, Dolnośląska Spółka Gazownictwa, Pomorska Spółka Gazownictwa) oraz w 33 oddziałach spółki. Realizacja projektu wpłynęła na usprawnienie i ujednolicenie procesów budżetowania i planowania finansowego oraz zarządczego, skrócenie czasu obiegu dokumentów i przyspieszenie procesu raportowania. Wyeliminowane zostały problemy z niespójnością informacji oraz kłopoty z dostępnością niezbędnych danych.

– Dane mi było uczestniczyć w bardzo ciekawym projekcie, jako że trwał on kilka lat i nie byłby możliwy bez zaangażowania zarządu spółki i firmy, która pomagał nam wdrażać system, z którego korzysta ponad 2500 użytkowników – mówił Jacek Purzycki, dyrektor biura rozwoju systemów informatycznych w PGNiG. Projekt wdrożenia SAP Business Suite objął lata 2007-2011.

Wśród wyróżnionych znalazło się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. – Być może dziwią się Państwo, że taka spółka jak nasza znalazła się wśród wyróżnionych, ale jesteśmy przykładem przedsiębiorstwa, któremu udało się z powodzeniem zintegrować infrastrukturę informatyczną z „twardą” infrastrukturą podziemną. Doszło do tego, że zastanawiamy się teraz, która z nich jest dla nas ważniejsza – powiedział Robert Madejowski, członek zarządu, dyrektor ds. technicznych. MPWiK Wrocław potrzebował kompleksowego rozwiązania klasy GIS. Wybór padł na firmę Sygnity, która wraz z partnerami dostarczyła autorski system Zintegrowanej Infrastruktury Technicznej (ZIT). Prace nad rozwiązaniem obejmowały w ramach sieci wodociągowej i kanalizacyjnej budowę cyfrowej mapy branżowej, częściową inwentaryzację sieci, budowę i kalibrację modelu hydraulicznego, a także integrację ZIT ze Zintegrowanym Systemem Informatycznym (ZSI) oraz udostępnienie publicznych serwisów (e-usługi) związanych z informatyzacją przestrzenną.

Zarząd Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach zdecydował się na wdrożenie kompleksowego systemu monitoringu mediów. Inwestycja zakładała pełny monitoring mediów energetycznych i produkcyjnych oraz stworzenie centralnego archiwum danych i raportów o ich jakości i zużyciu. Docelowo monitoringiem objęto wszelkie instalacje związane z dostarczaniem, produkcją oraz zużyciem mediów, co pozwoliło na zwiększenie ekonomiki poboru, racjonalizację zużycia i zmniejszenie kosztów ich wytwarzania. Do systemu monitoringu włączono kilkadziesiąt obiektów, w tym duże centra produkcyjne.

– W ostatnich kilkunastu miesiącach byłem sponsorem kilkudziesięciu projektów wdrożeniowych, ale w tym projekcie byłem obserwatorem dlatego z tym większą radością przyjmuje to wyróżnienie w imieniu swoich kolegów inżynierów, którzy w ciszy wdrożyli taki projekt, który został zauważony. Poprawia on znacznie efektywność naszego działania w tym obszarze biznesowym – powiedział Andrzej Skolmowski, wiceprezes spółki odbierając nagrodę. Projekt rozpoczęto w 2009 r. i zakończono w 2011 r. przy współpracy firm Astor jako dostawcy oprogramowania Wonderware i urządzeń sieciowych SATEL, Astraada Net oraz spółki Automatyka jako integratora.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nagrody „Najciekawsze z najlepszych” przyznane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!