Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Najciekawsze z najlepszych - edycja 2011

Autor: Zebrał i przygotował dział analiz PTWP - A. Kołodziej. Oprac. merytoryczne - J. Maślanek
01-02-2012 10:20
Najciekawsze z najlepszych - edycja 2011

W tegorocznej edycji rankingu Najciekawszych z najlepszych wdrożeń IT w polskim sektorze przemysłowym widać jeszcze optymizm ubiegłorocznej zapowiedzi poprawy koniunktury gospodarczej. Było więcej zgłoszeń niż w poprzedniej rundzie, w tym sporo dużych i ciekawych.

Pod koniec 2010 r. i w I połowie 2011 r., kiedy rozpoczęto wdrażanie większości z nich, niewiele zapowiadało pesymizm, z jakim wkroczyliśmy w rok 2012. Zwraca uwagę aktywność dużych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych z udziałem Skarbu Państwa. Były to jednak głównie kontynuacje wdrożeń wieloletnich bądź rozwinięcia funkcjonalności na bazie już działających systemów. Nadal najwięcej zgłoszeń obejmuje systemy ERP, zastanawia brak aplikacji kasy BI wśród nadesłanych propozycji, a przecież w ubiegłorocznej edycji było ich całkiem sporo. Przemysł jeżeli inwestuje w informatykę, to w rozwiązania umożliwiające kontrole kosztów, przekładające się bezpośrednio na możliwość cięcia wydatków i maksymalizacji zysków. Popularnością cieszą się też te usprawniające obsługę klientów. Wyraźnie dynamiczniejszy jeżeli chodzi o inwestycje w IT był sektor utilities, zwłaszcza zakłady użyteczności publicznej, których mała aktywność zastanawiała nas przy okazji poprzedniej edycji rankingu. Niewiele było natomiast zgłoszeń z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, co może być spowodowane finalizowaniem projektów mających wsparcie unijne w perspektywie budżetowej 2007-2013. Nie odnotowaliśmy także zbyt wielu wdrożeń w modelu cloud computing, o którym tak dużo mówiło się w ub.r. jako o przyszłości rynku IT.

1. ENERGA

Transformacja środowiska SAP na potrzeby grupy kapitałowej


Projekt wyróżnia się bardzo krótkimi terminami uruchomienia i szerokim zakresem procesowym oraz organizacyjnym. Dodatkowym wyzwaniem były zmiany organizacyjne w Grupie Energa, przeprowadzane równolegle z konsolidacją rozwiązań informatycznych. Zarządzanie zmianą było kluczowym elementem zarządzania projektem o tej skali oraz ilości firm i pracowników zaangażowanych w jego realizację i będących odbiorcami jego wyników. Efektem jest scentralizowane rozwiązanie wspierające obsługę procesów back-office spółek Grupy Energa, które integruje system SAP ECC 6.0 z systemami dziedzinowymi (m.in. System Informacji o Dystrybucji, System Obiegu Dokumentów oraz Systemy Billingowe), co znacznie ułatwia obsługę wybranych procesów przez Centrum Usług Wspólnych. Z systemu SAP korzysta ponad 2500 użytkowników końcowych zlokalizowanych w ośmiu geograficznie rozproszonych oddziałach spółki Energa Operator oraz spółkach Energa Obrót i Energa Obsługa i Sprzedaż. Rozwiązanie obejmuje obszary finansów, kontrolingu, logistyki i zarządzania zasobami ludzkimi. Projekt został zrealizowany wspólnie przez zespoły IT Grupy Energa, firmę Accenture i SID Group począwszy od września 2010 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP