XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nanotechnologia zabezpieczy materiały budowle

Nanotechnologia zabezpieczy materiały budowle
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii, czyli rozwiązań opartych na niewidocznych gołym okiem mikrocząsteczkach, materiały budowlane można lepiej zabezpieczyć przed bakteriami, grzybami i pleśnią. Służące temu preparaty będą wytwarzane w Katowicach.

Stosująca autorską, innowacyjną technologię katowicka spółka powstała w ramach finansowanego z unijnych środków projektu "Kapitał dla energii". Wspiera on innowacje w zakresie poszanowania energii, zwłaszcza w budynkach.

Wiodącym realizatorem projektu jest wyspecjalizowany w tematyce energetycznej Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach. Według jego przedstawicieli skuteczna ochrona przed niekorzystnymi zmianami właściwości materiałów umożliwi polepszanie parametrów energetycznych budynków.

Przedsięwzięcie, które otrzymało 800 tys. zł unijnego dofinansowania, dotyczy produkcji i sprzedaży nowoczesnych środków chemii budowlanej i gospodarczej, mających wyjątkowe właściwości unieszkodliwiania aktywnych mikroorganizmów. Eksperci wskazują bowiem, że grzyby, pleśń i bakterie są wielkim problemem współczesnego budownictwa - także niskoenergetycznego i pasywnego. Mogą one być zagrożeniem nie tylko dla konstrukcji budynku, ale także dla zdrowia jego mieszkańców.

Nowa linia środków do zwalczania tych mikroorganizmów wykorzystuje technologię nanocząstek srebra i miedzi oraz innych pierwiastków. Jeden nanometr to miliardowa część metra. Testy wykazały, że nanosrebro jest skuteczne w kontakcie z bakteriami i grzybami, a także trwale zabezpiecza chronioną powierzchnię.

Nowa technologia wykorzystuje także nanomiedź oraz nanomiedź osadzoną na nanosrebrze. W efekcie powstają produkty dla branży budowlano-montażowej: preparaty do gruntowania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych, primery do drewna (których zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przez wsiąkaniem farby oraz wyrównanie powierzchni) czy farby antyporostowe, pozwalające zabezpieczyć materiały budowlane przed mikrobiologicznym zagrożeniem.

Przedstawiciele Euro-Centrum wskazują, że środki te mają działać na materiały budowlane nie tylko podczas ich przechowywania i transportu, ale także po ich wykorzystaniu w budynkach. Mają zapobiegać powstawaniu wykwitów i spękań powłoki malarskiej, prowadzących do odspajania tynku. Można je stosować do ścian wewnętrznych, elewacji czy izolacji termicznej.

Dzięki wsparciu z projektu "Kapitał dla energii" rozwinęło się już osiem innowacyjnych firm. Jedną z nich jest np. spółka Planergia, która uruchomiła w internecie kompleksową platformę informacyjną sektora technologii energooszczędnych. Ma ona m.in. kojarzyć technologie z inwestorami. To również jeden z podmiotów, których projekty zwyciężyły w konkursie "200 tys. euro na start", ogłoszonym przez katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w ramach "Kapitału dla energii".

Inna spółka dofinansowana z tego projektu to Mikrobiogaz, który proponuje innowacyjne rozwiązania instalacji biogazowej małej mocy. Spółka tworzy instalacje dostosowane w szczególności do gospodarstw o stosunkowo małym, własnym potencjale surowcowym. Oryginalność zastosowanego rozwiązania polega na przemyślanej budowie modułowej instalacji fermentacyjnej, w której powstaje biogaz, oraz kogeneratora, czyli urządzenia do jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nanotechnologia zabezpieczy materiały budowle

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!