Nastolatki coraz bardziej uzależnione od komórek

Nastolatki coraz bardziej uzależnione od komórek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Co trzeci nastolatek (36 proc.) nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego; dla 68 proc. badanych, telefon jest także bardzo ważnym źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich - wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Uwaga! Fonoholizm".

Jak wynika z badań, podstawowa funkcja komórki, jaką jest codzienna komunikacja i wymiana informacji, odchodzi na drugi plan. Co trzeci nastolatek (36 proc.) nie wyobraża sobie dnia bez telefonu. Ponad połowa (56 proc.) badanej młodzieży nie zgadza się, że telefon komórkowy mógłby dla nich nie istnieć i że wolą spotykać się z ludźmi i rozmawiać osobiście.

Okazuje się, że telefon wykorzystywany jest przez uczniów przede wszystkim do dzwonienia (70 proc.) i wysyłania sms-ów (76 proc.). Ważną funkcją jest także możliwość słuchania muzyki - codziennie korzysta z niej 65 proc. badanych. 92 proc. młodzieży zdarza się robić komórką zdjęcia i filmy.

Aż 60 proc. uczniów, korzysta z telefonu podczas lekcji, 18 proc. robi to w takcie sprawdzianów i klasówek. 44 proc. nastolatków używa telefonu podczas rodzinnych posiłków, 28 proc. korzystało z telefonu w kinie lub w teatrze.

Dla 68 proc. badanych nastolatków, telefon komórkowy jest także bardzo ważnym źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich, tyle samo traktuje telefon jako niezbędne narzędzie, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

"Młodzież, wysyłając wiadomości sms czy dzwoniąc, nie wymienia się informacjami, a buduje i podtrzymuje relacje z rówieśnikami. Oznacza to, że kontakt telefoniczny w niektórych sytuacjach może wypierać rozmowę bezpośrednią. Zamiast spotkania, młodzi ludzie wybierają kontakt za pośrednictwem sms-a lub wpisu na portalu społecznościowym, do którego mają dostęp za pośrednictwem komórki" - tłumaczy medioznawca dr Tomasz Płonkowski.

Psycholog Anna Niziołek dodaje, że dla dzisiejszej młodzieży telefon jest naturalnym elementem rzeczywistości. "To jest pokolenie, które uczyło się świata poprzez komputer czy telefon i trudno jest im wyobrazić sobie, jak inaczej można się z kimś umówić czy skontaktować" - podkreśla.

Komórka coraz częściej spełnia funkcję modnego gadżetu. Użytkownicy telefonów komórkowych konkurują ze sobą pod względem jej wyglądu i liczby posiadanych aplikacji. Stanowi to szczególne zagrożenie dla młodych ludzi, dla których model telefonu może stać się wyznacznikiem pozycji społecznej. Z badań wynika, że dla 16 proc. młodzieży dobry telefon komórkowy jest symbolem statusu - niezbędnym, żeby nie być wyśmiewanym przez kolegów.

Niziołek podkreśla, że młodym ludziom trzeba uświadamiać, że telefon to użyteczne narzędzie, które może ułatwiać i przyspieszać komunikację, ale nie może zdominować życia. "To, że nastolatki chcą mieć w swoim telefonie aparat i odtwarzacz muzyki, nie jest niczym złym. Problem pojawia się, kiedy komórka staje się nieodłącznym elementem tożsamości młodego człowieka i kiedy zaczyna on postrzegać wartość swoich rówieśników przez pryzmat modnych gadżetów, jakie posiadają" - przekonuje Niziołek.

Eksperci radzą, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci poprawnych zasad korzystania z telefonu i pokazywać, jak ważny jest bezpośredni kontakt z rówieśnikami, wyjaśniając, że podtrzymywanie relacji i budowanie przyjaźni nie będzie trwałe, kiedy będzie opierało się tylko na dzwonieniu i wysyłaniu sms-ów.

"Warto też pamiętać, że dzieci i młodzież uczą się poprzez obserwację i widzą, że komórka to ważna rzecz w życiu człowieka. Zwłaszcza, gdy najbliżsi zawsze mają ją przy sobie, pędzą, by odebrać połączenie lub odpisać na wiadomość, korzystają z telefonu w czasie podróży, robią nim zdjęcia i dzielą się nimi ze znajomymi na portalach społecznościowych" - przypomina Niziołek.

Sugeruje, by zawsze, gdy poświęcamy czas dzieciom, wyłączyć lub wyciszyć telefon. "Uczmy, że są sytuacje i miejsca, kiedy nie wypada korzystać z komórki. Pokażmy, że poprzez rozsądne używanie telefonu okazujemy innym ludziom szacunek, np. nie dzwonimy zbyt wcześnie lub późno wieczorem, nie przeszkadzamy w weekendy czy w święta" - dodaje.

Zainteresowanie dziecka rozrywką w telefonie, np. grami lub serwisami społecznościowymi, nie jest powodem do paniki, dopóki nie jest to dla niego jedyna forma rozrywki. "Nastolatek, który ma swoje zainteresowania, mniej czasu będzie spędzał z telefonem w ręku. Być może dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie dziecka na zajęcia plastyczne, basen czy do klubu karate. Ważne jest, by młody człowiek zaangażował się w nowe aktywności i odnalazł zajęcie, które rzeczywiście przyniesie mu mnóstwo satysfakcji" - radzi Płonkowski.

"Uwaga! Fonoholizm" to ogólnopolska kampania społeczna, która ma przeciwdziałać nadmiernemu używaniu telefonów komórkowych przez młodzież. Adresowana jest do nauczycieli, uczniów i rodziców. W ramach akcji przygotowane zostały m.in. scenariusze zajęć szkolnych, zachęcające do zorganizowania dnia bez telefonu, a także telefoniczny savoir vivre dla młodzieży. Więcej informacji można znaleźć na stronie na www.uwagafonoholizm.pl.

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS OBOP w marcu, na reprezentatywnej grupie 400 osób w wieku 12-19 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nastolatki coraz bardziej uzależnione od komórek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!