Nasza-klasa już nie jest nasza

Nasza-klasa już nie jest nasza
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nasza-klasa ma nowego właściciela. Większościowy udział w serwisie bez rozgłosu przejęła już kilka miesięcy temu estońska spółka AS Forticom.

AS Forticom przejęło większościowe udziały i kontrolę nad Naszą-klasą.pl, jednym z czołowych serwisów w polskim internecie - informuje "Gazeta Wyborcza".

Jak wynika z wpisu w KRS datowanego na 7 maja br., Estończycy mają ponad 61 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki. Maciej Popowicz, współzałożyciel i obecny szef Naszej-klasy, ma ich niespełna 15 proc., a pierwszy inwestor, niemiecki fundusz European Founders - znacznie zredukował swoje udziały.

Inwestycja długo, bo od stycznia, utrzymywana była w tajemnicy - wypłynęła dopiero niedawno dzięki blogerom. Popowicz, opowiadając w wywiadach o inwestorach (np. kilka tygodni temu w "Dużym Formacie"), ani słowem nie zająknął się o tym, że Nasza-klasa ma już nowego właściciela.

- Nie ma żadnych zmian w zarządzie, zachowaliśmy autonomiczność w kierowaniu spółką - mówi "Gazecie" Popowicz. Dlaczego zdecydował się na inwestora większościowego?

- To naturalny krok, potrzebowaliśmy dodatkowego bodźca inwestycyjnego, by utrzymać dynamiczny rozwój serwisu - mówi szef Naszej-klasy.

Spółka tłumaczy, że wybrała ofertę estońskiej firmy, bo to doświadczony gracz w tym segmencie rynku - do Forticomu należą największe serwisy społecznościowe na Łotwie, Litwie i w Estonii (odpowiednio One.lv, One.lt i One.ee). Jesienią ub.r. spółka przejęła też 30 proc. w Odnoklassniki.ru - rosyjskim odpowiedniku Naszej-klasy, mającym obecnie 18 mln zarejestrowanych użytkowników (Nasza-klasa ma 11 mln kont). Według dziennika "Wiedomosti" Odnoklassniki.ru w tym roku mają mieć przychody w wysokości 25-30 mln dol. Analitycy szacowali, że Forticom zapłacił za udziały od 500 tys. do 6 mln dol.

Ile kosztowała Nasza-klasa, która mieści się w czołowej czwórce polskiego internetu, ustępując jedynie Google, Onetowi i Wirtualnej Polsce? Spółka nie ujawnia wartości transakcji.

Kontrolę nad Forticomem mają z kolei trzy spółki - amerykański fundusz inwestycyjny Tiger Global (ma udziały m.in. w polskim portalu Pracuj.pl), estoński Gild Bankers, największy bank inwestycyjny w krajach nadbałtyckich i rosyjska spółka Digital Sky Technologies.

Z nikim ze spółki Forticom nie udało nam się wczoraj porozmawiać. Jak powiedziała nam Kadri Kütt z biura prasowego Gild Bankers, zarząd Forticomu jest "na wakacjach".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!