XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nauka i biznes: pokolenie wielkiej szansy

Nauka i biznes: pokolenie wielkiej szansy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Młodzi i głodni sukcesu to wspólny kapitał polskiej nauki i otwartego na innowacje biznesu. Środki rozwojowe trzeba koncentrować tam, gdzie dadzą najlepsze efekty, gdzie istnieje największy potencjał.

Znamienne, że w trakcie debaty panelowej „Innowacyjna gospodarka Europy”, która odbyła się w Katowicach w ramach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego, dyskutowano przede wszystkim o ludziach, ich kompetencjach i ograniczeniach.

– Nie możemy sobie pozwolić na zmarnowanie kapitału ludzkiego. Taka szansa już się nie powtórzy – apelował Krzysztof Pawłowski, prezydent Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. – Pokolenie 20-, 30-latków wchodzi w okres największej aktywności i kreatywności – kontynuował Pawłowski. – Pochodzą często z niezasobnych domów i są pierwszą generacją osób wykształconych w swoich rodzinach. Ich głód sukcesu osobistego, pracowitość i ambicja to unikalne wartości. Trzeba dać im szanse rozwojową, to nasz obowiązek.

– Dla IBM, gdy negocjował lokalizację swojej placówki we Wrocławiu, mniej ważne były tereny czy ulgi podatkowe – zauważył Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Pytali o ludzi. O to, jak ich kształcimy.

Maciej Adamkiewicz, prezes zarządu firmy Adamed (branża medyczna), zwracał uwagę na wielki potencjał inwencji i pomysłów oraz trudność w przechodzeniu na etap taktyki.

– Współpracujemy z ludźmi nauki, dla których ich praca jest pasją. I widzimy, że wciąż musimy uczyć się pragmatyzmu od Amerykanów – podkreślał. – Dobre projekty rozbijają się często o przyziemne kwestie: harmonogram, sprawy pracownicze...

Zdrowa konkurencja i odpowiednia motywacja skłaniająca do wdrażania innowacyjnych pomysłów to zdaniem większości dyskutantów kluczowe siły, które pchną Polskę w kierunku efektywnego wykorzystania zasobów nauki w biznesie.

Jednak przy ocenie polskich naukowców nadal nie liczą się wdrożenia i praktyczny wymiar ich pracy. Sposobem na zapewnienie dochodu jest wobec tego wieloetatowość, która często tłumi potencjał kreatywności młodych ludzi. Najzdolniejsi uciekają do biznesu, na etatach naukowych zostają hobbyści.

– Ale to już się zmienia – przekonywał rektor Więckowski. – Hamulcem są jedynie budżetowe wynagrodzenia za podstawową działalność na uczelni. Jest jednak dostęp do innych motywujących źródeł – m.in. przy projektach finansowanych ze środków UE. Tu nie ma żadnych ograniczeń.

Rekordzista na liście płac wrocławskiej Politechniki – jednej z polskich uczelni przodujących w komercjalizacji efektów badań, zarobił w ubiegłym roku 900 tys. zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nauka i biznes: pokolenie wielkiej szansy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!