Naukowcy pomogą przedsiębiorcom

Naukowcy pomogą przedsiębiorcom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy możliwe jest rozwiązanie problemów technologicznych małych i średnich przedsiębiorstw przez lokalnych naukowców? Liczą na to twórcy Regionalnej Sieci Promocji i Transferu Technologii - projektu finansowanego ze środków unijnych i budżetu państwa.

Pieniądze z Unii Europejskiej na poprawę konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw idą nie tylko na zakup maszyn i stworzenie nowych stanowisk pracy, ale i na projekty naukowe, które mogą podnieść poziom produkcji. Właśnie takim projektem jest Regionalna Sieć Promocji i Transferu Technologii realizowana w województwie śląskim - pisze "Dziennik Zachodni".

- Jej zadaniem jest stworzenie porozumienia między małymi i średnimi przedsiębiorstwami a jednostkami rozwojowymi: instytutami, katedrami na uczelni - tłumaczy Adam Łubiński z Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, konsultant Regionalnej Sieci Promocji i Transferu Technologii.

- Chodzi o to, aby jednostki rozwojowe opracowały technologie, które można byłoby sprzedać przedsiębiorstwom do podniesienia ich poziomu wytwarzania. Ale z drugiej strony ważne jest, aby naukowcy dostali takie zapotrzebowanie technologiczne od tych małych i średnich przedsiębiorstw.

Może tak się stać, że utytułowany ekspert pochyli się nad problemem technologicznym przedsiębiorcy i go rozwiąże. W momencie, kiedy te wzajemne oczekiwania zderzają się, dochodzi do transferu technologii.

W projekcie uczestniczą ośrodki z Częstochowy, Gliwic, Katowic, Bielska-Białej i Cieszyna, które tworzą sieć i zbierają oferty technologiczne. Naukowcy z wydziału inżynierii i ochrony środowiska Politechniki Częstochowskiej mają już na swoim koncie transfery.

- Opracowaliśmy rozwiązania technologiczne dotyczące energetyki np. w elektrowni Turów, które obniżają jej koszty funkcjonowania - mówi dr hab. Robert Sekret z wydziału inżynierii i ochrony środowiska Politechniki Częstochowskiej. - Zajmujemy się modernizacją systemów ciepłowniczych, termomodernizacją, działaniami prowadzącymi do obniżenia emisji substancji szkodliwych: tlenków azotu, siarki i dwutlenku węgla czy rozwiązaniami, które wykorzystują alternatywne źródła energii np. biomasę, energię słoneczną. I np. elektrownia Ostrołęka zdecydowała się wykorzystać w kotłowni duży kocioł do produkcji energii z biomasy, a Politechnika Częstochowska ma małą kotłownię z baterią kolektorów słonecznych.

Naukowcy nie tylko zajmują się rozwiązaniami technologicznymi dla firm szukając dla nich oszczędności, ale i odpowiadają, jaki efekt przyniosą takie nowinki techniczne i po jakim czasie taka inwestycja się zwróci.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naukowcy pomogą przedsiębiorcom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!