Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NCBR dla innowacji energetycznych i IT

Autor: wnp.pl (WGK)
06-10-2016 12:53
NCBR dla innowacji energetycznych i IT
Fot. Shutterstock.com

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchamia programy PBSE oraz IUSER. Pierwszy ma wesprzeć tworzenie nowych produktów, jak urządzenia do urządzeń do wytwarzania energii z perowskitów, a drugi oferuje dofinansowanie systemów informatycznych do zarządzani nimi. Na dofinansowanie przeznaczono 150 mln zł w przypadku PBSE i 125 mln zł w programie IUSER w ramach pilotażowych konkursów.

Nowe programy sektorowe NCBR dedykowane są przedsiębiorcom i konsorcjom przedsiębiorstw. Powstały z inicjatywy oddolnej - przedstawicieli branży elektroenergetyki. Projekty zgłaszane w konkursach będą musiały się charakteryzować tzw. „twardym” B+R, czyli bazować na badaniach przemysłowych i pracach rozwojowych lub tylko tych drugich. 
– Wykorzystanie pojazdów elektrycznych jako magazynów energii, stworzenie fundamentów morskich farm wiatrowych czy Internet Rzeczy do zarządzania energią odnawialną w każdym domu – to rozwiązania, które będą mogły powstać dzięki dwóm nowym programom Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Cel jest jeden - chcemy wzmocnić kluczowy sektor gospodarki poprzez innowacje płynące z polskiej nauki i przemysłu  –  mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Celem PBSE jest ukierunkowanie wysiłków przedsiębiorców i środowisk naukowych na opracowanie technologii najbardziej wartościowych z perspektywy całej gospodarki. Duży nacisk został położony na innowacje proekologiczne: zwiększenie udziału energii pozyskiwanej odnawialnych źródeł energii (OZE) i ograniczenie emisji zanieczyszczeń. W ramach programu mają też powstać innowacyjne produkty, które przyspieszą rozwój energetyki prosumenckiej. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wyłonionych w pierwszym konkursie PBSE to 150 mln zł. Wartość pojedynczego projektu ma sięgać od 2 do 50 mln zł.

Z kolei program sektorowy IUSER skierowany jest do przedsiębiorstw, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe związane ze stworzeniem lub rozwojem oprogramowania czy inteligentnych systemów zarządzania energią. Ma dać impuls do rozwoju sektora ICT w energetyce oraz zwiększyć konkurencyjność polskich producentów tej branży na arenie międzynarodowej. Efektem programu ma być m.in. wprowadzenie do powszechnego użytku Internetu Rzeczy. W pierwszym konkursie przedsiębiorcy oraz konsorcja przedsiębiorców powalczą o łączną pulę dofinansowania 125 mln zł, przy założeniu, że wartość każdego projektu powinna mieścić się w przedziale od 2 do 30 mln zł.

IUSER został zainicjowany przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), zaś PBSE - przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE).

–  NCBR słucha „głosu biznesu”. Dlatego ogłaszamy kolejne programy sektorowe i przekazujemy pieniądze przedsiębiorcom, którzy wydadzą je najefektywniej. Zakładamy, że z PBSE skorzystają duzi gracze z wieloletnim doświadczeniem na rynku, zaś z IUSER-a - mniejsze, wyspecjalizowane firmy, nawet startupy z przełomowymi pomysłami, jak systemy Smart City do oszczędzania energii w mieście – wskazuje prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wnioski o dofinansowanie w ramach PBSE będzie można składać od 2 listopada do 20 grudnia br., zaś IUSER-a – od 21 listopada do 30 grudnia. Podobnie jak w przypadku pozostałych programów sektorowych NCBR, te z branży elektroenergetyki będą objęte około dwuletnim okresem pilotażowym.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 697 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP