NCBR: dla polskich innowacji przyszła wiosna

NCBR: dla polskich innowacji przyszła wiosna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowy raport o innowacyjności - Polska jest w nim w ogonie UE - nie zawiera najnowszych danych - argumentują przedstawiciele resortu nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Do polskiego sektora innowacyjnych technologii przyszła już wiosna - mówi dyrektor NCBR.

Z opublikowanego niedawno przez Komisję Europejską rankingu innowacyjności wynika, że Polska, obok Bułgarii, Rumunii i Łotwy, należy do najmniej innowacyjnych krajów Unii Europejskiej. W latach 2008-2012 wskaźnik innowacyjności w UE rósł najwolniej w Grecji, na Cyprze i właśnie w Polsce. Przy tworzeniu rankingu wykorzystano takie wskaźniki, jak m.in. wykształcenie społeczeństwa, inwestycje typu venture capital, nakłady na badania i rozwój czy przychody zagraniczne z posiadanych patentów.

"Raporty, takie jak ogłoszony ostatnio przez Komisję Europejską, z zasady nie odzwierciedlają stanu aktualnego i opisują sytuację sprzed kilku lat. A te kilka lat to właśnie w Polsce czas intensywnych zmian systemowych wspomagających rozwój innowacji oraz spektakularnego wzrostu nakładów na B+R (badania i rozwój)" - skomentował dla PAP dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski. Przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgadzają się z tą opinią - według nich znajdujące się w raporcie dane nie obejmują zmian, które następowały po 2011 roku. "Przyjęte wskaźniki nie uwzględniają też często specyfiki konkretnych państw" - dodają.

"Z analiz wynika, że utęskniona wiosna przyszła już do polskiego sektora innowacyjnych technologii - dane ukazują progresywny wzrost nakładów na badania i prace rozwojowe ze strony przedsiębiorców, a ogólne wydatki na B+R od 2007 roku wzrosły o 35 proc. Coraz więcej programów jest realizowanych w partnerstwie publiczno-prywatnym, także z funduszami kapitałowymi, które przejmą na siebie ryzyko związane z wdrażaniem innowacji" - zaznaczył Kurzydłowski.

Resort nauki dodaje, że w Polsce szybko wzrasta liczba patentów: w 2011 r. przyznano w Polsce prawie 2 tys. patentów na wynalazki krajowe, to jest o prawie 44 proc. więcej niż przed rokiem. Dyrektor NCBR zwraca z kolei uwagę na nieuwzględnioną jeszcze w badaniach KE rosnącą liczbę patentów polskich naukowców i przedsiębiorców udzielonych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) oraz Urzędzie Patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (USPTO). Jak podaje Kurzydłowski, w 2012 r. nastąpił wzrost ich liczby w stosunku do roku 2011 o ponad 50 proc., natomiast w stosunku do roku 2010 o niemal 90 proc. "Również dlatego na rozwój polskiej innowacyjności patrzę z optymizmem" - zapewnia prof. Kurzydłowski.

MNiSW przypomina, że od kilku lat Polska intensywnie inwestuje w infrastrukturę badawczą, która zaczyna już być wykorzystywana na rzecz realizacji innowacyjnych projektów.

Przedstawiciele MNSiW zapewniają, że wspieranie innowacyjności i zdynamizowanie procesu komercjalizacji badań naukowych to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed całym rządem. Przypominają, że resort zaproponował "Pakiet dla innowacji". Składa się on m.in. z ułatwień podatkowych dla naukowców przy zakładaniu spółek czy możliwości przekazywania 1 proc. CIT dla wybranych jednostek naukowych czy programów na rzecz inwestowania w komercjalizację nauki.

MNiSW przypomina, że realizuje już program TOP 500 Innovators dla osób zajmujących się badaniami naukowymi i komercjalizacją ich wyników. Poza tym w połowie marca br. resort uruchomił program "Brokerzy Innowacji" wspierający menedżerów innowacji. Wkrótce uruchomiony ma też być program Akademickie Inkubatory Innowacyjności, który wspierać ma uczelnie w komercjalizacji wyników badań. Resort zapewnia, że trwają też prace nad projektem Innowacje Polskie, który będzie skupiał się na etapie wdrożenia i start-upach.

Poza tym, jak wymienia resort nauki, w grudniu 2012 r. NCBR uruchomiło program Spin-Tech, którego celem jest wsparcie jednostek naukowych w tworzeniu spółek celowych, a w programie NCBR Bridge VC tworzony jest swoisty fundusz publiczno-prywatny, który będzie inwestował w innowacyjne projekty. Na rynek trafić ma 420 mln zł: 220 mln zł to wkład NCBR, pozostałą kwotę dołożą inwestorzy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NCBR: dla polskich innowacji przyszła wiosna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!