PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NCBR i NCN wspierają praktyczne wykorzystanie badań podstawowych

Autor: wnp.pl (WGK)
04-01-2016 10:07
NCBR i NCN wspierają praktyczne wykorzystanie badań podstawowych
Fot. Fotolia

W nowym naborze do programu Tango Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki na dofinansowanie projektów przeznaczono 40 mln złotych. Celem programu jest wykorzystanie wyników badań podstawowych o znaczącym potencjale innowacyjnym w praktyce.

– Współpraca między Narodowym Centrum Nauki i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju może wytyczyć nowy kurs dla naszych innowacji i rozwoju. Tango to najlepszy przykład tego, jak powinna kształtować się relacja między nauką a gospodarką. Z jednej strony mamy do czynienia z badaniami podstawowymi, z poszerzaniem granic naszej wiedzy. Z drugiej natomiast na bieżąco wykorzystujemy gospodarczy potencjał nowych odkryć, pracując bezpośrednio nad ich wdrożeniem – mówi Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Tango to wspólne przedsięwzięcie NCN i NCBR, zawarte w celu ułatwienia jednostkom naukowym i uczelniom wprowadzania na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienia współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W jego ramach finansowane są m.in.: tworzenie koncepcji wykorzystania gospodarczego uzyskanych wcześniej wyników prac badawczych, pozyskiwanie partnerów zainteresowanych ich wdrożeniem oraz zabezpieczenie praw do ochrony własności intelektualnej. Środki zostaną przeznaczone również na pokrycie kosztów analiz rynkowych, badań przemysłowych oraz prac rozwojowych.

– NCN finansuje badania podstawowe, ale trzeba podkreślić, że wiele z realizowanych u nas projektów ma również istotny charakter aplikacyjny. Już pierwsza edycja Tango pokazała duże zainteresowanie wśród naszych grantobiorców wdrażaniem wyników ich badań. Cieszę się, że wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wychodzimy naprzeciw temu zapotrzebowaniu i jestem pewien, że efekty będą bardzo korzystne zarówno dla polskiej nauki, jak i polskiej gospodarki – mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

– Łącząc siły z NCN zapewniamy najlepszym projektom wsparcie, które pomoże wdrożyć do praktyki gospodarczej obiecujące wyniki badań poznawczych. Nasz konkurs stanowi także mocny impuls do zacieśniania współpracy naukowców z przedsiębiorcami, którzy powinni w jak największym stopniu wykorzystywać potencjał najlepszych zespołów badawczych. Także od efektywnej współpracy na tym polu zależy tempo wzrostu innowacyjności naszej gospodarki – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

W pierwszym konkursie programu dofinansowanie otrzymało 51 projektów. Dzięki wsparciu rządowych agencji naukowcy pracują m.in. nad wprowadzeniem na rynek nowego systemu HydroProg służącego do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych, wdrożeniem kriokonserwacji nasienia do programów doskonalenia hodowli ryb łososiowatych, wykorzystania sensorów ubieralnych do świadczenia usług telemedycznych oraz innowacyjnej technologii ekoklejenia materiałów kompozytowych.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP