Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NCBR raportuje o komercjalizacji wyników B+R

Autor: wnp.pl (WGK)
04-10-2016 09:06
NCBR raportuje o komercjalizacji wyników B+R
Fot. Fotolia

W kontaktach nauki z biznesem widać coraz lepszą kooperację, wciąż jednak wciąż hamuje ją mała elastyczność uniwersytetów i instytucji naukowych - wynika z raportu „Komercjalizacja badań naukowych: spojrzenie inwestorów i naukowców” przygotowanego przez Fundację Przedsiębiorczości Technologicznej (MIT Enterprise Forum Poland) we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.

Raport przygotowano na podstawie badania łączącego metody jakościowe i ilościowe, w którym udział wzięli naukowcy i inwestorzy działający w Polsce. W badaniu ilościowym wzięło udział 492 naukowców i 26 inwestorów finansowych. Informacje uzyskane z kwestionariusza dla inwestorów, ze względu na małą próbę, zostały uzupełnione o moduł jakościowy, który pozwolił na określenie trendów komercjalizacji badań panujących w Polsce. Badaniu jakościowemu podlegali również naukowcy - dzięki czemu można mieć pewność, że raport jest miarodajny i prezentuje rzeczywiste poglądy zainteresowanych grup na temat komercjalizacji badań.

Inwestor szuka naukowca na własną rękę

Inwestorzy finansowi uczestniczący w badaniu wskazali jasno potrzebę aktywizacji instytucji publicznych i otoczenia biznesu w zakresie wspierania komercjalizacji badań i rozwoju współpracy środowiska naukowego z przedsiębiorstwami. W chwili obecnej jedynie 1/3 inwestorów korzysta ze wsparcia instytucji publicznych takich jak PARP czy NCBR, poszukując informacji o wartościowych projektach naukowych. Praktycznie wszyscy wykorzystują natomiast osobiste kontakty z naukowcami (100 proc.), sporo korzysta także z networkingu podczas konferencji naukowych (68 proc.), czy pomocy jednostek uniwersyteckich (np. centrów transferu technologii – 63 proc.). Istotnym kanałem łączącym naukę z biznesem są również fundusze zalążkowe, przed którymi prezentują się inkubowane na uniwersytetach innowacyjne startupy – informacji poszukuje tam nich 53 proc. inwestorów.

Młodzi naukowcy chętni do współpracy

Działający w Polsce inwestorzy zwracają szczególną uwagę na młodych pracowników nauki, którzy charakteryzują się dużo większą chęcią do współpracy z biznesem. Może wiązać się to z faktem, że jedną z większych barier psychologicznych wśród starszych naukowców, jest niechęć do podejmowania ryzyka. Ponadto udział instytucji naukowych, uczelni i instytutów badawczych w komercjalizacji rodzi obawę o zaniżanie wyceny wartości intelektualnej. Większe możliwości współdziałania przedsiębiorców z pracownikami naukowymi daje zaangażowanie do współpracy zespołów badawczych, w których następuje podział obowiązków, a rolę łącznika przejmują młodsi naukowcy. To oni również są zdecydowanie bardziej skłonni do zrezygnowania z pracy na uczelni na rzecz rozwijania biznesu. Wśród pracowników naukowych poniżej 35 roku życia taką gotowość deklaruje 27 proc. ankietowanych, podczas gdy wśród osób powyżej 50 r. ż jest to już zaledwie 10 proc.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 254 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP