PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NCBR: ruszył pierwszy nabór do programu INNOCHEM

Autor: wnp.pl (WGK)
28-12-2015 16:07
NCBR: ruszył pierwszy nabór do programu INNOCHEM
Fot. PTWP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło pierwszy nabór wniosków w ramach programu sektorowego INNOCHEM przeznaczonego dla branży chemicznej. Celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie zdolności przedsiębiorców do generowania innowacyjnych rozwiązań we współpracy z sektorem nauki oraz poprawa pozycji konkurencyjnej na rynkach światowych polskiego sektora chemicznego. Na dofinansowanie projektów przeznaczono 120 mln zł.

– To kolejny program NCBR, w którym na wsparcie mogą liczyć specjaliści zajmujący się konkretną dziedziną nauki. Tego typu działania, skonkretyzowane, skierowane do jednej branży i jednocześnie nastawione na innowacyjność są kluczowe dla polskiej gospodarki. Wspieranie kolejnych dyscyplin to skuteczny sposób na zdynamizowanie i umocnienie polskiego sektora badawczo-rozwojowego – mówi Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Uruchomiony w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój INNOCHEM to kolejna, po programach INNOMED i INNOLOT, inicjatywa NCBR mająca na celu wspieranie prac badawczo-rozwojowych (B+R) w wybranych branżach.

– Stawiamy na rozwój Polski za pomocą inwestycji w badania i prace rozwojowe, które przełożą się na wzrost innowacyjności polskiej gospodarki. Nasz sektor chemiczny ma ogromny potencjał, ale ze względu na specyfikę branży zwiększenie konkurencyjności jest możliwe tylko dzięki innowacjom. Fakt, że przedsiębiorcy działający w tym sektorze deklarują większe zaangażowanie w działalność B+R pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

INNOCHEM został uruchomiony w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez przedsiębiorców z branży chemicznej w oparciu o studium wykonalności złożone w ich imieniu przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. W ramach programu wspierane będą innowacyjne projekty związane z pozyskiwaniem surowca, wytwarzaniem produktów podstawowych oraz specjalistycznych, nowymi technologiami i tzw. obszarami horyzontalnymi, tj. optymalizacją prowadzonych procesów i niskoemisyjnymi technologiami wytwórczymi.

– Program INNOCHEM to dla Polski szansa na umocnienie gospodarki poprzez zwiększenie innowacyjności sektora chemicznego. Do tej pory nie było w Polsce programu sektorowego, który oferowałby firmom z branży wsparcie projektów innowacyjnych w takiej skali. Obszary badawcze INNOCHEM-u odpowiadają na potrzeby rozwojowe polskiego przemysłu chemicznego. Program ma także stymulować aktywność i zwiększenie środków przeznaczanych na działalność badawczo-rozwojową i innowacyjną przedsiębiorstw chemicznych – podkreśla dr inż. Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Beneficjentami programu będą przedsiębiorcy i konsorcja składające się z przedsiębiorców. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych wynosi milion złotych, a maksymalna to 20 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego i będzie trwał do 1 marca 2016 r.

Uruchomiony przez NCBR we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego program INNOCHEM to nie jedyna inicjatywa na rzecz polskiej branży chemicznej. W lipcu tego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Synthos podpisały porozumienie, na mocy którego na wsparcie prac badawczo-rozwojowych przeznaczą wspólnie 200 mln zł. Realizacja wspólnego przedsięwzięcia przez NCBR oraz Synthos ma na celu opracowanie i wdrożenie nowej generacji produktów chemicznych, które przyczynią się do wzrostu innowacyjności polskiej branży chemicznej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP