PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NCBR wyda 500 mln zł na Linie Pilotażowe

Autor: WNP.PL (WGK)
13-06-2016 09:48
NCBR wyda 500 mln zł na Linie Pilotażowe
Fot. Fotolia

„Linie Pilotażowe” to kontynuacja programu Demonstrator. Tym razem nabór jest kierowany wyłącznie do dużych przedsiębiorstw ubiegających się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych służących wytworzeniu instalacji pilotażowej. Fundusze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pomogą przetestować nowe rozwiązania przed wprowadzeniem ich na rynek.

Programem zostaną objęte przedsięwzięcia, które dzięki wykorzystaniu rezultatów prac B+R przyczynią się do poprawy poziomu innowacyjności polskich firm. Alokacja przewidziana na konkurs „Linie Pilotażowe” to 500 mln zł, z czego 50 mln zł trafi do projektów zlokalizowanych w województwie mazowieckim, a 450 mln zł do firm zlokalizowanych poza nim. Dofinansowanie projektu może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się beneficjenta do wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych, czyli do wprowadzenia ich do własnej działalności gospodarczej, udzielenia licencji lub sprzedaży praw do wyników projektów innemu przedsiębiorcy.
- Aktywizowanie przedsiębiorców, by angażowali się w działalność badawczo-rozwojową oraz dążenie do efektywnej współpracy przedstawicieli środowiska naukowego i biznesowego jest naszym priorytetem. W ramach tego programu stawiające na inteligentny rozwój, innowacyjne firmy dostaną wsparcie na realizację najbardziej obiecujących projektów - mówi  Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Do ogłoszonego właśnie konkursu w Poddziałaniu 1.1.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój mogą przystąpić wyłącznie duże przedsiębiorstwa. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w konkursie wynosi 30 mln zł. Zgłaszane pomysły powinny wpisywać się w Krajową Inteligentną Specjalizację, obejmować wyłącznie prace rozwojowe związane z tworzeniem linii pilotażowej oraz dotyczyć innowacji produktowej i/lub procesowej.

- „Linie Pilotażowe” są kluczem do zdobycia skutecznej przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorców. Laureaci tego konkursu będą mogli przetestować nowatorskie rozwiązania w praktyce, a ich prace zostaną zwieńczone stworzeniem prototypów nowych technologii i produktów. Fundusze z NCBR mają więc zapewnić szybszy transfer wyników prac badawczo-rozwojowych do praktyki gospodarczej - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wnioski pod względem naukowo-technologicznym oraz w zakresie gospodarczo-biznesowym ocenią niezależni eksperci. Wezmą oni pod uwagę m.in. skład zespołu badawczego oraz zasoby techniczne wnioskodawcy, zapotrzebowanie rynkowe, opłacalność wdrożenia, nowość rezultatów projektu czy ochronę praw własności intelektualnej. Premiowane będą projekty zakładające wdrożenie wyników badań na terenie Polski.

Nabór wniosków potrwa od 6 lipca 2016 r. do 31 października 2016 r. i po raz pierwszy w tym programie będzie podzielony na etapy. Według nowych zasad naboru każdy etap konkursu będzie obejmował nabór wniosków o dofinansowanie w danym miesiącu kalendarzowym, ich ocenę formalną i merytoryczną oraz opublikowanie list projektów wybranych i niewybranych do dofinansowania.

W poprzednich dwóch edycjach konkursu 1.1.2 PO IR NCBR wyróżnił w sumie 52 projekty, w tym m.in. system wsparcia produkcji filmowej, elektryczną lokomotywę wielosystemową, zrobotyzowaną linię do konfekcjonowania produktów, technologię łączenia tworzyw sztucznych czy e-system wspierający diagnostykę chorych na padaczkę.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 144 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP