XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemal jedna dziesiąta internautów to dzieci w wieku 7-12 lat

Niemal jedna dziesiąta internautów to dzieci w wieku 7-12 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemal jedna dziesiąta internautów to dzieci między 7. a 12. rokiem życia. W sieci szukają głównie rozrywki i gier - wynika z danych firmy badawczej Gemius, zebranych w pierwszym kwartale tego roku.

Jak wynika z badań, ponad 2 miliony dzieci w wieku 7-12 lat korzysta z sieci. Dane pokazują, że niemal co dziesiąty internauta (9,4 proc.) to osoba między 7. a 12. rokiem życia.

Najmłodsi internauci najchętniej zaglądają na strony poświęcone rozrywce dla dzieci, grom komputerowym oraz grom online. Na stronach z rozrywką adresowaną do dzieci internauci między 7. a 12. rokiem życia stanowią średnio jedną piątą wszystkich użytkowników (19 proc.).

Z kolei strony z grami komputerowymi odwiedza średnio niemal co drugi internauta w wieku od 7 do 12 lat (45 proc.). Na omawianych stronach stanowią oni średnio 16 proc. użytkowników.

Przeciętnie 13 proc. wszystkich internautów odwiedzających strony z grami online stanowią osoby w wieku od 7 do 12 lat.

Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, zajmującej się bezpieczeństwem najmłodszych internautów przypomina, że nie wszystkie gry są odpowiednie dla dzieci, warto się zainteresować, w co dziecko gra. "Najlepszy sposób, który polecamy rodzicom, to sprawdzenie gry na własną rękę. Znając jej tytuł, przez wyszukiwarkę bez trudu znajdziemy opinie, komentarze, a w serwisie youtube - fragmenty filmów zarejestrowanych przez graczy. To pozwala łatwo zorientować się, czy gra jest odpowiednia" - podpowiada Wojtasik.

Z kolei dr Lucyna Kirwil ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, która jest koordynatorką polskiej części badań EU Kids Online opartych na opiniach prawie 10 tys. dzieci w wieku 9-16 lat z 25 krajów Europy, zwraca uwagę na zagrożenia mogące wiązać się z grami online. W jej opinii niebezpieczne może być np. granie w gry, które wymagają meldowania się co jakiś czas, np. pilnowania swojego zamku czy farmy, ciągłego budowania dalszych elementów swego internetowego imperium. "To bardzo mocno uzależnia dzieci, prowadzi do takich skutków jak siedzenie godzinami przy komputerze, także kosztem snu" - podkreśla badaczka.

Szczególnie niebezpieczne mogą być gry hazardowe. "Są przypadki, że dzieci całymi tygodniami grają w takie gry, wygrywając i przegrywając. To jest coś, z czego słabo zdajemy sobie sprawę" - wskazuje dr Kirwil.

Podkreśla jednak, że według badań EU Kids Online ryzykowne zachowania podejmuje niewiele dzieci. "To są marginalne procenty, w granicach 1,5-2 proc. Ale jeśli przeliczymy te odsetki na liczbę dzieci, to okaże się, że to nie jest wcale mało, że to dotyczy tysięcy dzieci, to jest całe mnóstwo problemów" - przekonuje badaczka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemal jedna dziesiąta internautów to dzieci w wieku 7-12 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!