XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemieckie firmy IT chcą produkować w Rosji

Niemieckie firmy IT chcą produkować w Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemieckie firmy IT omawiają z rosyjskim ministerstwem gospodarki możliwość sprzedawania organom państwowym Rosji swego oprogramowania, którego część byłaby produkowana w Rosji. To efekt ustawy nakazującej organom państwowym kupowanie oprogramowania krajowego.

O zabiegach niemieckich firm, by złagodzić tę ustawę, napisał w piątek rosyjski dziennik "Kommiersant". Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2016 roku; na jej mocy organy państwowe będą mogły kupić zagraniczne oprogramowanie tylko wtedy, gdy nie będzie jego rosyjskiego odpowiednika.

Jak podał "Kommiersant", przedstawiciele niemieckich firm poruszyli na spotkaniu z ministrem rozwoju gospodarczego Aleksiejem Ulukajewem kwestię lokalizacji w Rosji produkcji oprogramowania, które mogłoby być sprzedawane organom państwowym. W rozmowach w zeszłym tygodniu wzięli udział przedsiębiorcy z kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.

"Kommiersant" wyjaśnił, powołując się na źródła w strukturach państwowych, że niemieckie firmy niepokoi zawarte w rosyjskiej ustawie kryterium krajowego oprogramowania. Kryterium tym jest to, kto ma do tego oprogramowania wyłączne prawo - powinno to być rosyjskie państwo, organ władzy lokalnej, organizacja pozarządowa lub firma, w której więcej niż połowę udziałów mają akcjonariusze rosyjscy.

"W celu pobudzenia aktywności inwestycyjnej zagranicznych firm IT w Rosji przedstawiciele kręgów biznesowych Republiki Federalnej Niemiec proponują rozpatrzenie możliwości wprowadzenia zmian w przepisach i wykorzystania do zdefiniowania pochodzenia oprogramowania kryterium stopnia lokalizacji" - głosi korespondencja urzędowa cytowana przez "Kommiersant".

Dziennik potwierdził w ministerstwie gospodarki, że w spotkaniu z Ulukajewem brał udział przedstawiciel niemieckiej firmy informatycznej SAP SE. W Badenii-Wirtembergii prócz SAP SE mieści się także centrum badań i rozwoju IBM oraz jeden z oddziałów HP - zauważa dziennik. Dodaje, że sama tylko firma SAP dostarczyła w zeszłym roku oprogramowanie dla rosyjskiego sektora państwowego o wartości 5,6 mld rubli.

Szef SAP WNP Wiaczesław Oriechow wyjaśnił "Kommiersantowi", że termin "lokalizacja produkcji" oznacza "procedury przeniesienia do Rosji procesu tworzenia" oprogramowania: centrów rozwoju, centrów szkoleniowych, serwisowych oraz centrów danych. Jednak konkretne kryteria uznania lokalizacji firmy czy jej produktu powinny zostać ustalone w drodze dialogu między biznesem i regulatorem - zaznaczył Oriechow.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemieckie firmy IT chcą produkować w Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!