Niskie wykorzystanie środków na informatykę

Niskie wykorzystanie środków na informatykę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wykorzystanie środków przeznaczonych budowę społeczeństwa informacyjnego - infrastrukturę informatyczną, rozwój usług elektronicznych i obsługi obywateli przez internet - jest niskie - uważa wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński (PSL).

Podczas czwartkowej konferencji w Sejmie Piechociński przedstawił wyliczenia, z których wynika, że na lata 2007-13 na inwestycje z zakresu społeczeństwa informacyjnego przeznaczone będzie ponad 3,7 mld euro. 2,4 mld euro zapisano w programach krajowych, a prawie 1,3 mld euro w regionalnych.

W krajowych programach najwięcej środków - blisko 681,3 mln euro przeznaczone zostało na projekty usług i aplikacji dla małych i średnich przedsiębiorstw - m.in. handel elektroniczny, edukację i szkolenia, tworzenie sieci. Ponad 600 mln euro ma trafić na projekty wprowadzenia elektronicznych usług i aplikacji dla obywateli - e-zdrowie, e-administracja, e-nauczanie, e-wykluczenie - wyliczył Piechociński.

W regionalnych programach operacyjnych najwięcej środków przewidziano dla inwestycji w infrastrukturę w tym sieci szerokopasmowe - ponad 579 mln euro.

Z analizy wykorzystania tych środków wynika, że podpisane już umowy dotyczą zaledwie kilku procent zaplanowanych kwot. W kilku województwach nie przewidziano środków na infrastrukturę informatyczną, np. w woj. małopolskime, świętokrzyskim i zachodniopomorskim. Z wyliczeń posła wynika, że kilka województw, pomimo zaplanowania środków, nie podpisało jeszcze żadnej umowy, np. kujawsko-pomorskie, częściowo mazowieckie.

W ocenie posła, pomimo istnienia w MSWiA funkcji wiceministra, który zajmuje się informatyzacją administracji, wydatki i działania związane z wprowadzaniem społeczeństwa informacyjnego powinny być koordynowane na szczeblu rządowym.

Piechociński uważa, że zmiany w prawie i ułatwienia przy prowadzeniu inwestycji w infrastrukturze informatycznej powinny przyspieszyć wydatkowanie środków. Jego zdaniem odsuwanie wykonania zadań na sam koniec okresu finansowania może spowodować wzrost kosztów.

Piechociński powiedział, że w projektowanej ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nad którą pracował w podkomisji, przewidziano prawo drogi - otwarty dostęp do gruntów i budynków dla inwestycji informatycznych, usprawnienie procesu inwestycyjnego przez skrócenie okresów, w których urzędy mają odnieść się do planowanych inwestycji.

Projektowana ustawa zakłada też otwarty dostęp do infrastruktury i konkurencję infrastrukturalną operatorów. Otwarty będzie też dostęp do informacji o infrastrukturze - będzie je gromadzić Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Ustawa ma unowocześnić gospodarkę poprzez rozwój usług i sieci szerokopasmowych. Piechociński podał, że od początku 2008 r. nastąpiła w Polsce poprawa w dostępie do takich usług, jednak w porównaniu z innymi krajami UE, czy liderami na świecie są to nadal zbyt niskie odsetki osób, które mają dostęp do szerokopasmowego internetu.

W styczniu 2008 r. Polska miała wskaźnik penetracji szerokopasmowego internetu na poziomie 8,4 proc. przy średniej unijnej na poziomie 20 proc. i była drugim od końca krajem w rankingu. Gorszy wynik miała jedynie Bułgaria. Najlepsza - Dania - miała 35,6 proc. wskaźnik.

W styczniu 2009 r. wskaźnik dla Polski wzrósł do 13,2 proc. Średnia unijna w tym czasie wyniosła 22,9 proc, a najlepsza Dania, miała ten wskaźnik na poziomie 37,3 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niskie wykorzystanie środków na informatykę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!