Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niższe przychody półroczne w ABC Data

Autor: wnp.pl (WGK)
29-08-2016 11:30
Niższe przychody półroczne w ABC Data
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W pierwszej połowie roku skonsolidowane przychody grupy ABC Data wyniosły 2 224 mln zł, co oznacza, że były o 5,2 proc. niższe niż w pierwszym półroczu 2015 r. Skonsolidowana EBITDA to 18,5 mln zł, a skonsolidowany zysk netto - 10,2 mln zł.

W ujęciu kwartalnym, skonsolidowane przychody ze sprzedaży uzyskane w II kwartale 2016 roku wyniosły 1 188 mln zł i były o 189 mln zł, czyli 19 proc. wyższe od skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w II kwartale 2015. Na wyniki uzyskane w I półroczu 2016 roku istotnie wpłynął wzrost udziału sprzedaży krajowej w całkowitych przychodach skonsolidowanych. Spółka odnotowała także wzrost przychodów ze sprzedaży w spółce iSource, co pozytywnie wpłynęło na uzyskane skonsolidowane przychody całej Grupy ABC Data. W I półroczu spółka wypracowała marżę na poziomie 5,1 proc., zaś dług netto na koniec I półrocza 2016 roku wyniósł 95,6 mln zł.
– Nie boimy się powiedzieć, że uzyskane wyniki są niższe od tych sprzed roku, jednak są one zgodne z naszymi założeniami – komentuje Ilona Weiss, prezes ABC Data. – Przewidzieliśmy tę sytuację z odpowiednim wyprzedzeniem, co pozwoliło nam dostosować do niej naszą strategię i podjąć działania repozycjonujące ABC Data na poszczególnych rynkach. Ponadto duży nacisk położyliśmy na rozwój w obszarze VAD, czyli dystrybucji z wartością dodaną – dodaje.

Zgodnie z danymi światowej organizacji badawczej Context, specjalizującej się w monitorowaniu kanałów sprzedaży i cen w sektorze ITC, w czerwcu tego roku do ABC Data należało już 23 proc. rynku dystrybucji sprzętu IT i elektroniki użytkowej w Polsce. Spółka kontroluje także 6 proc. rynku dystrybucji IT w regionie CEE. Wzrost udziału w rynku wiązał się z koniecznością inwestycji, które wygenerowały wyższe koszty operacyjne, jednocześnie wpływając pozytywnie na wysokość sprzedaży. W I półroczu tego roku Spółka istotnie zwiększyła sprzedaż na Węgrzech, o 79 proc. podniosła sprzedaż w Rumunii, a o 20 proc. na Litwie.

Strategia w realizacji

Zgodnie ze strategią biznesową ABC Data w I półroczu 2016 roku koncentrowała się na dywersyfikacji regionalnej, poszerzaniu portfolio w obszarach Cloud i Internet of Things, a także systematycznym zwiększaniu udziałów w rynku dystrybucji z wartością dodaną. Istotny wpływ na rozwój Spółki w obszarze VAD będzie miała podpisana na początku tego tygodnia umowa inwestycyjna, w wyniku której ABC Data nabędzie pakiet kontrolny ponad 80 proc. akcji spółki S4E. Jest to notowany na rynku NewConnect jeden z największych w Polsce dystrybutorów z wartością dodaną. S4E dostarcza zaawansowane technologicznie rozwiązania informatyczne do wszystkich sektorów i przedsiębiorstw. Zakup spółki przyspieszy rozbudowę portfolio produktów i usług oferowanych przez ABC Data. Wpłynie również na zwiększenie uzyskiwanych skonsolidowanych przychodów Grupy w obszarze dystrybucji z wartością dodaną, nawet do 1,5 mld zł w 2018 roku. Wyniki S4E będę uwzględniane w skonsolidowanych wynikach ABC Data dopiero, gdy Spółka obejmie kontrolny pakiet akcji tej firmy, co nastąpi po wydaniu pozytywnej decyzji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

ABC Data SA [ABC]

kurs:

1.82 PLN 0.01 (0.55%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 682 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP