Nobel z fizyki za osiągnięcia bardzo ważne w telekomunikacji

Nobel z fizyki za osiągnięcia bardzo ważne w telekomunikacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przyznanie tegorocznej nagrody Nobla z fizyki jest bardzo ważne m.in. dla telekomunikacji. Bez tych odkryć nie moglibyśmy rozmawiać telefonicznie na taką skalę jak teraz - powiedział prof. Jerzy Langer, kierownik Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Charles K. Kao, Willard S. Boyle i George E. Smith zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki za ujarzmienie światła na potrzeby nowych technologii. Kao odkrył, jak transmitować światło na długie dystanse poprzez włókna optyczne. Boyle i Smith po raz pierwszy opracowali sensor cyfrowy, pozwalający na stworzenie m.in. kamer i aparatów cyfrowych.

Jak napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu nagrody, "tegoroczni laureaci pomogli w tworzeniu podwalin dzisiejszego społeczeństwa sieci. Stworzyli wiele praktycznych innowacji mających zastosowanie w życiu codziennym oraz dostarczyli nowych narzędzi pomocnych w badaniach naukowych".

"To są bardzo ważne odkrycia dla telekomunikacji, dla przesyłania sygnałów drogą optyczną, dla opracowywania obrazów. W telefonii korzystamy z tego we wszystkich nowoczesnych urządzeniach, również w przekazywaniu informacji cyfrowej. Mają także zastosowanie w kamerach medycznych czy naukowych" - mówił prof. Langer.

Tłumaczył, że dzięki użyciu światłowodów potrafimy kierować światło po dowolnym torze, a nie tylko po liniach prostych. "Dzięki temu możemy docierać do niedostępnych miejsc jeśli chodzi o obserwację czy przekazanie sygnału, również w skomplikowanych urządzeniach technicznych, takich jak silniki samochodowe, samolotowe, tam gdzie nie można bezpośrednio dotrzeć, można wprowadzić światłowód i sfotografować czy oglądać obraz" - wyjaśnił.

Dodał, że dzięki odkryciom "przesyłanie sygnałów może być dokonywane tak samo, jak kablem, co jest bardzo szeroko stosowane w wielu urządzeniach audio czy telewizyjnych po wojskowe urządzenia telekomunikacyjne". "Druty metalowe zastępuje się światłowodami" - tłumaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nobel z fizyki za osiągnięcia bardzo ważne w telekomunikacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!