Nowa broń w walce o tańszy Internet?

Nowa broń w walce o tańszy Internet?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bruksela szykuje nowe regulacje dla rynku telekomunikacyjnego. Urząd Komunikacji Elektronicznej może dostać od Komisji Europejskiej nową broń w sporze z TP SA. Ma ona pomóc w walce o tańszy Internet

Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego, zapowiedziała, że w październiku przedstawi propozycję nowych regulacji dla rynku telekomunikacyjnego. Według nieoficjalnych informacji Bruksela zastanawia się nad obowiązkowym podziałem dominujących operatorów na tych rynkach, gdzie konkurencja nie rośnie dość szybko. Mowa m.in. o Polsce, ale także Francji, Irlandii, Grecji czy Rumunii. Instrument, który umożliwiałby krajowemu urzędowi żądanie takiego podziału, ma być dodany do katalogu tzw. środków zaradczych - pisze "Rzeczpospolita".

Jak mówi Ilsa Godlovitsch z Europejskiego Stowarzyszenia Konkurencyjnej Telekomunikacji, to na pewno nie będzie podział własnościowy. Może nawet na początek nie trzeba będzie tworzyć odrębnych spółek. Wystarczyłoby takie rozdzielenie sieci od usług, które umożliwiłoby konkurencji dostęp do łączy na takich samych zasadach, jakie ma TP SA.

Pomysł nie jest całkiem nowy, bo taką operację przeprowadzono już w Wielkiej Brytanii. Na początku ubiegłego roku narodowy operator BT wydzielił strukturę organizacyjną pod nazwą Openreach, która zarządza liniami abonenckimi w dyspozycji BT.

Openreach udostępnia je macierzystej firmie na tej samej zasadzie i po takich samych stawkach jak każdemu innemu operatorowi. Chociaż nie jest oddzielną firmą, ma własny zarząd i ciało, które kontroluje jego pracę.

ECTA gromadzi nowych operatorów z krajów unijnych i jest zdecydowanie za wymuszeniem podziału w spółkach dominujących, takich jak TP SA czy France Telecom we Francji. Jak twierdzi Godlovitsch, nie ma szczególnego powodu, dla którego Polska ma tak słabe wyniki w dostępie do szybkiego Internetu. Widocznie dotychczasowe instrumenty nie działają. Dlatego, według niej, w krajach takich jak Polska potrzebne są radykalne środki, żeby zwiększyć konkurencję i zmusić operatora dominującego do udostępnienia swojej sieci konkurentom na zasadach niedyskryminujących.

Komisja Europejska nie przesądziła jeszcze, jak wyglądałby ewentualny obowiązkowy podział. Wiadomo jednak, że to nie Bruksela decydowałaby o tym, czy daną sankcję zastosować. W przypadku Polski byłby to Urząd Telekomunikacji Elektronicznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowa broń w walce o tańszy Internet?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!