PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe podejście do inwestycji w IT

Autor: wnp.pl (WGK)
06-05-2014 18:26
Nowe podejście do inwestycji w IT
fot. Fotolia

Finanse unijne z perspektywy 2007-2013 są na wyczerpaniu, kolejne projekty IT będą już korzystać ze środków nowej perspektywy 2014-2020. Zmieni się profil tworzonych rozwiązań: nowe możliwości dofinansowania będą dotyczyły przede wszystkim tworzenia i wdrażania innowacyjnych produktów i usług.

W perspektywie budżetowej 2007-2013 Polska wykorzystała 332 mld złotych z funduszy unijnych. Pozostało niewiele środków – do końca stycznia przedsiębiorcy mieli szansę uzyskać dofinansowanie w jednym z popularniejszych działań wspierających finansowanie nowoczesnych systemów informatycznych (Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Teraz PO Innowacyjna Gospodarka zostanie zastąpiony przez PO Inteligentny Rozwój. Zmienią się sposoby i cele finansowania. PO IR to przede wszystkim wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji nakierowane na zacieśnienie współpracy nauki z biznesem, a także zwiększenie nakładów ponoszonych na działalność innowacyjną oraz wdrożenia prac badawczo-rozwojowych. Czyli innowacje wypracowane wspólnie przez biznes i środowisko naukowe.

– Pomimo dużego rozwoju polskich przedsiębiorstw pod kątem innowacyjności, nadal mamy sporo do nadrobienia. Nasz Sumaryczny Wskaźnik Innowacyjności nadal pozostaje na niskim, w stosunku do innych państw UE, poziomie. W raporcie Innovation Union ScoreBoard 2014 Polska uplasowała się na 25. miejscu, wyprzedzając jedynie Rumunię, Litwę i Bułgarię. Dlatego też nowe możliwości dofinansowania będą dotyczyły przede wszystkim tworzenia i wdrażania innowacyjnych produktów i usług – mówi Robert Stiller, architekt rozwiązań biznesowych w Hicron, dostawcy zaawansowanych systemów IT.

Na co pójdą unijne pieniądze?

W nowym rozdaniu, obok dotacji bezzwrotnych, pojawi się też kredyt technologiczny umożliwiający częściową spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w banku komercyjnym (tzw. premia technologiczna) lub też finansujący częściowo koszt projektu inwestycyjnego w formie zwrotnego wsparcia. O taki kredyt mogą ubiegać się podmioty np. w ramach tworzenia infrastruktury do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, w tym badań i technologii.

– Projekty informatyczne są nierozerwalnie związane z postępem technologicznym, tak więc i dla nich znajdzie się miejsce w nowej rundzie dofinansowania. Oczywiście głównym celem narzędzi IT będzie w PO IR wsparcie działań B+R w procesie badań i wdrożeń, jednak trudno wyobrazić sobie współczesną naukę bez wsparcia informatycznego – mówi Michał Guzek, Managing Partner w Hicron.

Do priorytetów zaliczono m.in. opracowywanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności w celu internacjonalizacji, zwiększanie potencjału naukowo-badawczego polskiej gospodarki, także poprzez tworzenie infrastruktury informatycznej wykorzystywanej w celu prowadzenia prac rozwojowych oraz pomoc techniczną.

– Mając doświadczenie w realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej liczymy, że PO IR przyniesie nowe, interesujące możliwości wdrożeń. Realizacja takich projektów wymaga nieco innego podejścia, lecz tym samym stanowi ciekawe wyzwanie – podsumowuje Robert Stiller.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP