Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe rodzaje wsparcia finansowego B+R

Autor: wnp.pl (PS)
05-12-2012 13:43

Z 77 do 93 wzrosła liczba centrów badawczo-rozwojowych w Polsce w okresie od kwietnia do grudnia 2011 roku.

W ostatnich latach powstały 54 parki technologiczne (przy czym część jest jeszcze w fazie przygotowawczej), 69 centrów transferu technologii oraz 182 klastry – informują autorzy raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, 2012”, przygotowanego przez: Zespół Doradztwa Europejskiego EAST, działający w ramach międzynarodowej sieci Taxand oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Od strony biznesu największy potencjał rozwoju wykazują takie branże, jak: motoryzacyjna, lotnicza, elektroniczna, telekomunikacyjna, IT, biotechnologiczna i biochemiczna, inżynierii medycznej i farmaceutycznej, budownictwa, robotyki i nanotechnologii.

Celem wsparcia ich dalszego rozwoju, a tym samym podnoszenia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki, przygotowane zostały specjalne programy sektorowe, realizowane głównie przez NCBR. Łącznie jest to kwota 3 mln zł na badania i rozwój. Finansowanie dostępne jest zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i firm z sektora MŚP, a preferowana jest współpraca pomiędzy nauką i biznesem.

Nową inicjatywą, skierowaną do wybranych branż i o największym budżecie (1 mld zł) jest na program Blue Gas (Polski Gaz Łupkowy), w drugiej kolejności - na wsparcie sektora medycznego Strategmed (800 mln zł). Dużego budżetu mogą się też spodziewać projekty związane z branżą lotniczą, współfinansowane z programu InnoLot (500 mln zł na lata 2013-2017).

Kolejnych 400 mln zł przewidziane jest na wsparcie projektów proekologicznych (GEKON), o które będzie się można ubiegać już od lutego 2013 r. Projekt BRIdge, dotyczący zadania Badanie i Rozwój Innowacji ma do dyspozycji 240 mln zł, a InnoMed – 195 mln zł. Większość z tych programów ma charakter pilotażowy, a pierwsze nabory rozpoczną się już wkrótce.

Jak wynika z raportu, do końca trzeciego kwartału 2012 r. rozdysponowując środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka zostało podpisanych 1027 umów o dofinansowanie projektów związanych z rozwojem działalności badawczo – rozwojowej (Działanie 1.4 PO IG, Działanie 4.2 PO IG, Poddziałanie 4.5.2 PO IG) oraz 893 umów o dofinansowanie projektów wdrażających innowacyjne rozwiązania (Działanie 4.1, Działanie 4.4.).
Łączna wartość podpisanych umów na realizację projektów w obszarze B+R, współfinansowanych przez POIG opiewa na kwotę ponad 26 mld zł, co praktycznie wyczerpało ich budżety.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP