Nowe technologie wykorzystywane do mapowania terenu Katowic

Nowe technologie wykorzystywane do mapowania terenu Katowic
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dane urzędu miasta, serwisy społecznościowe, zapisy z otwartych narzędzi - Wikimap, pomogły w opracowaniu dokładnej mapy terenów zielonych w Katowicach. Badanie pokazało, że składają się one na 51 proc. powierzchni miasta.

"Naszym celem było zmierzenie się ze stereotypami dotyczącymi Katowic. Miasto w zbiorowej świadomości ciągle funkcjonuje jako szara, zanieczyszczona i poprzemysłowa przestrzeń. Podczas starań o miano Europejskiej Stolicy Kultury, Katowice określano z kolei jako +miasto ogrodów+. Dzięki profesjonalnej analizie danych przestrzennych, pochodzących z różnych źródeł i prostym narzędziom informatycznym, udało nam się zebrać dokładne informacje na temat terenów zielonych w mieście - parków, skwerów, dolin rzecznych i zielonych użytków poprzemysłowych, których nie brakuje w Katowicach" - podkreśla Paweł Jaworski, członek zespołu Medialab Katowice.

Medialab informuje, że w badaniu używano jedynie narzędzi typu open source np. Quantum GIS (QGIS), które wykorzystywały różne typy danych - zarówno te dostępne publicznie, jak i dostarczone przez władze samorządowe - część z nich należało zdigitalizować.

"Analiza pokazała, że najwięcej terenów zielonych znajduje się na obrzeżach miasta - duże obszary leśne, parki. Natomiast w ścisłym centrum Katowic zlokalizowano kilka skwerów, zajmujących łącznie trzy kwartały zabudowy. Użyliśmy także narzędzi wizualizacyjnych - wykresów, map, które pozwalają umieszczać dane w kontekście geograficznym. Większość terenów zielonych znajduje się w bezpośrednim zasięgu mieszkańców - dojście do nich zajmuje nie więcej niż 10 minut" - dodaje Jaworski.

Projekt mapowania terenów zielonych Katowic jest przykładem modelowego wykorzystania różnych typów danych, które w wyniku analizy z użyciem otwartych, darmowych narzędzi pozwalają dostarczyć lokalnej społeczności nowych informacji na temat otoczenia, które tworzy jej najbliższą przestrzeń życiową.

Prezentacja wyników projektu miała miejsce w ramach międzynarodowej konferencji Rediscovering the City, która w piątek odbyła się w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!