XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowe zagrożenia cyberbezpieczeństwa

Nowe zagrożenia cyberbezpieczeństwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rośnie fala ataków phishingowych wymierzonych w produkty Apple oraz liczba złośliwego oprogramowania atakującego systemy bankowości online. Coraz częściej cyberprzestępcy usiłują zainfekować urządzenia z systemem Android.

Takie zagrożenia jako najpowszechniejsze wskazuje firma Trend Micro w raporcie TrendLabs Q3 2013 Security Roundup. Autorzy dokumentu doradzają zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie świątecznych zakupów, aby uniknąć kradzieży danych osobowych i finansowych.

– Jako że konsumenci coraz częściej decydują się na wygodę, którą zapewniają systemy bankowości elektronicznej, cyberprzestępcy sprawniej i szybciej tworzą narzędzia, służące do wykorzystania nieświadomych ofiar. Co więcej, system iOS – tradycyjnie uważany za bezpieczną przystań wolną od zagrożeń – nie tylko znajduje się na celowniku akcji phishingowych, lecz jest też atakowany z rosnącą intensywnością. Z naszych badań wynika, że okres świątecznych zakupów, kiedy sprzedawcy i konsumenci będą masowo korzystać z platform mobilnych, może być idealną okazją do nadużyć. – twierdzi Rik Ferguson, Global VP Security Research w firmie Trend Micro.

Najwięcej ataków phishingowych na systemy Apple odnotowano w drugim kwartale tego roku, w trzecim ich liczba utrzymywała się na stałym poziomie. Rosnąca sprzedaż – według oszacowań 31 mln iPhone’ów i 15 mln iPadów w IV kw. tego roku daje nowe potencjalne cele cyberprzestępcom.

Nie lepiej wygląda sytuacja aktualnych i przyszłych użytkowników Androida. – Nasze badania wskazują, że w ciągu ostatnich miesięcy liczba złośliwego oprogramowania i aplikacji, które są niebezpieczne dla użytkowników systemu Android, przekroczyła 1 milion. Nie tylko użytkownicy Androida są narażeni na ryzyko. Zaobserwowaliśmy także duży wzrost złośliwego oprogramowania wymierzonego w inne systemy, szczególnie iOS i Windows Phone. Smartfony znajdują się w kręgu zainteresowania cyberprzestępców, którzy stale doskonalą techniki łamania zabezpieczeń na tych urządzeniach – wyjaśnia Rik Ferguson.

W trzecim kwartale analitycy Trend Micro zidentyfikowali ponad 200 tys. przypadków infekcji złośliwym oprogramowaniem wymierzonych w systemy bankowości internetowej. Najwięcej w USA, Brazylii i Japonii. Lepiej pod tym względem jest w Niemczech i Francji – liczba infekcji wynosiła zaledwie 3 proc. wszystkich incydentów, co może być związane z rozpowszechnionymi w regionie wymogami wielostopniowego potwierdzania transakcji bankowych online. Wzrosła także liczba wyszukanych technik kamuflażu wykorzystywanych przez przestępców. Ta tendencja obserwowana jest także w krajach Europy Środkowo-Wschodnej. Rosnąca popularność smartfonów w tym regionie spowodowała dynamiczny rozwój zagrożeń skierowanych w użytkowników mobilnych usług bankowych.

– W porównaniu z poprzednim kwartałem zaobserwowaliśmy duży wzrost szkodliwego oprogramowania dla urządzeń z systemem Android w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraje takie jak Rosja czy Ukraina znalazły się w pierwszej dziesiątce państw, na terenie których pobrano największą liczbą szkodliwego oprogramowania na telefony komórkowe z systemem Android. W pozostałych częściach tego regionu sytuacja wygląda podobnie – podsumowuje Peter Lupsic, Manager dla Europy Środkowo-Wschodniej w Trend Micro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe zagrożenia cyberbezpieczeństwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!