XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowoczesne laboratoria uruchomiono na szczecińskim uniwersytecie

Nowoczesne laboratoria uruchomiono na szczecińskim uniwersytecie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uniwersytet Szczeciński otworzył pięć nowoczesnych laboratoriów umożliwiających prowadzenie badań w zakresie m.in. fizyki jądrowej i medycznej na światowym poziomie. Z ich możliwości, oprócz naukowców, będą mogli korzystać również przedsiębiorcy.

Jednym z głównych założeń projektu Elbrus (Laboratoria Badawczo-Rozwojowe Uniwersytetu Szczecińskiego) jest powiązanie prowadzanych tam badań naukowych z wykorzystaniem ich w praktyce - powiedział w piątek prorektor ds. kształcenia szczecińskiej uczelni i koordynator projektu Elbrus Jacek Styczyński. Możliwości laboratorium, oprócz naukowców, będą mogli również wykorzystywać przedsiębiorcy - dodał.

"To nowoczesne laboratoria, które dają szanse na prowadzenie badań na światowym poziomie" - powiedział Styczyński. "Dotychczas koledzy +doświadczalnicy+ musieli wyjeżdżać do innych miast w Polsce, czy za granicę, żeby takie badania prowadzić. W tej chwili mają laboratoria takie, jakie sobie wymarzyli" - dodał.

Pięć specjalistycznych laboratoriów umożliwia prowadzenie badań w zakresie m.in. fizyki reakcji jądrowych, fizyki medycznej, fizyki polimerów czy optyki.

Jak powiedział Styczyński, laboratorium fizyki jądrowej i medycznej wyposażone jest w system akceleratorowy, pracujący w warunkach wysokiej próżni, zaprojektowany i wykonany specjalnie na potrzeby tego laboratorium. Dzięki niemu prowadzi się już badania, jak pod wpływem napromieniowania zmienia się obraz krwi - dodał.

Dr hab. Konrad Czerski powiedział z kolei, że aparatura umożliwia także badania nad nowymi źródłami energii. Naukowcy pracują nad nowym typem reaktora jądrowego dającym energię siedem razy tańszą, niż najtańsze źródła energii, i przetwarza odpady radioaktywne, a także produkuje tani wodór - dodał Czerski.

Wartość projektu to około 10 mln zł, z czego nieco ponad 7 mln zł pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowoczesne laboratoria uruchomiono na szczecińskim uniwersytecie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!