PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowoczesne metody badań i diagnostyki

Autor: Zdzisław Pisiński
03-07-2014 08:55 |  aktualizacja: 03-07-2014 08:58

Rozmowa z Przemysławem Ligenzą, wiceprezesem Urzędu Dozoru Technicznego

Z jakimi problemami przedsiębiorców branży paliwowej najczęściej styka się UDT?
Generalnie nie występują problemy techniczne o specyficznym znaczeniu i charakterystyczne dla tego właśnie sektora. Pewnym wyzwaniem dla branży była modernizacja zbiorników, jako że 2013 r. upłynął okres obowiązywania przepisów przejściowych w tym w zakresie. Pomoc przedsiębiorcom w realizacji tego wyzwania była jednym z priorytetów Urzędu Dozoru Technicznego w ubiegłym roku. Dziś prawie 90% zbiorników na stacjach paliw spełnia wymagania rozporządzenia. To niezwykle ważne dla ochrony środowiska, bezpieczeństwa ludzi oraz korzystania z nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury.

Modernizacja zbiorników była dla właścicieli stacji gorącym tematem na przełomie roku. Dzisiaj wielu mówi: "Skoro mam nowoczesny, bezpieczny zbiornik, dlaczego mam wykładać pieniądze na jego dodatkową ochronę katodowa?" Mają rację?

Stosowanie ochrony katodowej wynika bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 r. (Dz. U. z 2005 Nr 243 poz. 2063, z późn. zm.) wydanego na podstawie ustawy Prawo budowlane. Naszym zdaniem nie są to wymagania bezpodstawne. Ochronę katodową, z istoty procesu, stosuje się do obiektów chronionych w sposób bierny. W przypadku zbiorników oznacza to, że zbiornik powinien być pokryty odpowiednią warstwą antykorozyjną. Wprawdzie stosowane obecnie przez producentów zbiorników zabezpieczenia antykorozyjne charakteryzują się wysokimi właściwościami, nie istnieje jednak system zapewniający, że warstwa ochronna nie ulegnie uszkodzeniu w transporcie, montażu lub eksploatacji zbiornika. Niewielkie koszty ochrony katodowej w stosunku do całości inwestycji związanych np. z budową stacji paliw, powinny przekonać przedsiębiorców do stosowania rozwiązań mogących w istotny sposób przedłużyć okres eksploatacji zbiorników. Dla stacji paliw udokumentowanie poparte badaniami, odniesione do Polskich Norm, że w danym miejscu można odstąpić od konieczności stosowania ochrony katodowej, jest dla UDT wystarczające - przepisy na to zezwalają. W bazach paliw ochrona katodowa jest obligatoryjna. Jest to związane ze znacznie większym zagrożeniem korozją wynikającym z dużych pojemności zbiorników. Dla stacji, ze względu na znacznie mniejsze zagrożenia, ochrona katodowa przewidziana jest przy zwiększonym zagrożeniu korozyjnym wynikającym z występowania prądów błądzących lub bakterii redukujących siarczany do siarczków. Prądy błądzące przyspieszają przebieg procesów korozyjnych przepływając przez granicę faz pomiędzy metalem a ziemią. Infrastruktura i istniejące instalacje elektryczne, np. trakcja kolejowa, kable energetyczne mogą generować prądy błądzące na urządzeniach umieszczonych w nieprzewodzącym gruncie. Innym zagrożeniem są występujące w środowisku, gruncie i wodzie, bakterie redukujące siarczany do siarczków. Powoduje to wzrost przewodności elektrycznej środowiska i przyspieszenie korozji. Na etapie projektu, na podstawie wyników badań opartych na kryteriach ustalonych w Polskich Normach lub innych standardach, projektant podejmuje decyzję o stosowaniu indywidualnej ochrony dopasowanej do rodzaju zagrożenia. Należy podkreślić, że wszystkie przepisy nakazują zabezpieczać zbiorniki przed korozją za pomocą tzw. ochrony biernej, czyli odpowiednich powłok ochronnych i pozwalają zrezygnować z ochrony katodowej, jeżeli zostaną zapewnione odpowiednie rozwiązania techniczne, czyli zewnętrzna powierzchnia zbiornika stykająca się z ziemią posiada powłokę, której szczelność jest monitorowana w użytkowaniu. Rozwiązania te są jednak stosowane rzadko ze względu na koszt. Ochrona katodowa zabezpiecza zbiornik przed korozją, a biorąc pod uwagę straty ekonomiczne i środowiskowe, jakie może spowodować korozja, jest dobrym rozwiązaniem.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

26 382 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

724 051 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP