Nowoczesne metody badań i diagnostyki

Nowoczesne metody badań i diagnostyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozmowa z Przemysławem Ligenzą, wiceprezesem Urzędu Dozoru Technicznego

Z jakimi problemami przedsiębiorców branży paliwowej najczęściej styka się UDT?

Generalnie nie występują problemy techniczne o specyficznym znaczeniu i charakterystyczne dla tego właśnie sektora. Pewnym wyzwaniem dla branży była modernizacja zbiorników, jako że 2013 r. upłynął okres obowiązywania przepisów przejściowych w tym w zakresie. Pomoc przedsiębiorcom w realizacji tego wyzwania była jednym z priorytetów Urzędu Dozoru Technicznego w ubiegłym roku. Dziś prawie 90% zbiorników na stacjach paliw spełnia wymagania rozporządzenia. To niezwykle ważne dla ochrony środowiska, bezpieczeństwa ludzi oraz korzystania z nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury.

Modernizacja zbiorników była dla właścicieli stacji gorącym tematem na przełomie roku. Dzisiaj wielu mówi: "Skoro mam nowoczesny, bezpieczny zbiornik, dlaczego mam wykładać pieniądze na jego dodatkową ochronę katodowa?" Mają rację?

Stosowanie ochrony katodowej wynika bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 r. (Dz. U. z 2005 Nr 243 poz. 2063, z późn. zm.) wydanego na podstawie ustawy Prawo budowlane. Naszym zdaniem nie są to wymagania bezpodstawne. Ochronę katodową, z istoty procesu, stosuje się do obiektów chronionych w sposób bierny. W przypadku zbiorników oznacza to, że zbiornik powinien być pokryty odpowiednią warstwą antykorozyjną. Wprawdzie stosowane obecnie przez producentów zbiorników zabezpieczenia antykorozyjne charakteryzują się wysokimi właściwościami, nie istnieje jednak system zapewniający, że warstwa ochronna nie ulegnie uszkodzeniu w transporcie, montażu lub eksploatacji zbiornika. Niewielkie koszty ochrony katodowej w stosunku do całości inwestycji związanych np. z budową stacji paliw, powinny przekonać przedsiębiorców do stosowania rozwiązań mogących w istotny sposób przedłużyć okres eksploatacji zbiorników. Dla stacji paliw udokumentowanie poparte badaniami, odniesione do Polskich Norm, że w danym miejscu można odstąpić od konieczności stosowania ochrony katodowej, jest dla UDT wystarczające - przepisy na to zezwalają. W bazach paliw ochrona katodowa jest obligatoryjna. Jest to związane ze znacznie większym zagrożeniem korozją wynikającym z dużych pojemności zbiorników. Dla stacji, ze względu na znacznie mniejsze zagrożenia, ochrona katodowa przewidziana jest przy zwiększonym zagrożeniu korozyjnym wynikającym z występowania prądów błądzących lub bakterii redukujących siarczany do siarczków. Prądy błądzące przyspieszają przebieg procesów korozyjnych przepływając przez granicę faz pomiędzy metalem a ziemią. Infrastruktura i istniejące instalacje elektryczne, np. trakcja kolejowa, kable energetyczne mogą generować prądy błądzące na urządzeniach umieszczonych w nieprzewodzącym gruncie. Innym zagrożeniem są występujące w środowisku, gruncie i wodzie, bakterie redukujące siarczany do siarczków. Powoduje to wzrost przewodności elektrycznej środowiska i przyspieszenie korozji. Na etapie projektu, na podstawie wyników badań opartych na kryteriach ustalonych w Polskich Normach lub innych standardach, projektant podejmuje decyzję o stosowaniu indywidualnej ochrony dopasowanej do rodzaju zagrożenia. Należy podkreślić, że wszystkie przepisy nakazują zabezpieczać zbiorniki przed korozją za pomocą tzw. ochrony biernej, czyli odpowiednich powłok ochronnych i pozwalają zrezygnować z ochrony katodowej, jeżeli zostaną zapewnione odpowiednie rozwiązania techniczne, czyli zewnętrzna powierzchnia zbiornika stykająca się z ziemią posiada powłokę, której szczelność jest monitorowana w użytkowaniu. Rozwiązania te są jednak stosowane rzadko ze względu na koszt. Ochrona katodowa zabezpiecza zbiornik przed korozją, a biorąc pod uwagę straty ekonomiczne i środowiskowe, jakie może spowodować korozja, jest dobrym rozwiązaniem.

Niedawno otrzymaliśmy możliwość wprowadzenia samoobsługi przy tankowaniu LPG. Kto sprawdza, czy przeróbkę stacji na samoobsługę LPG przeprowadzono prawidłowo?

Należy zaznaczyć, że na stacjach wyposażonych w instalację z LPG dozorowi technicznemu podlegają zbiorniki magazynowe LPG oraz rurociągi technologiczne o średnicy nominalnej większej niż DN25 (rurociągi fazy płynnej). Nowoczesne stacje paliw lub samodzielne stacje gazu płynnego z reguły są wyposażone w odpowiedni osprzęt: zawory, o których mowa w rozporządzeniu. Część starszych placówek wymaga jednak modernizacji, jeśli ich właściciele zamierzają wprowadzić samoobsługę przy LPG. Instalowanie dodatkowych zaworów traktowane jest przez UDT jako zmiana instalacji współpracującej z urządzeniem ciśnieniowym. W przypadku zgłoszenia o zmianie lub stwierdzenia zmiany w trakcie wykonywania badań okresowych, wykonuje się badanie doraźne eksploatacyjne, zgodnie z §23 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 9 lipca 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń ciśnieniowych (Dz. U. z 2003 r. poz. 1269). UDT nie sprawdza innych wymagań określonych w rozporządzeniu , np. stref bezpieczeństwa lub instrukcji tankowania.

Jaką rolę w działalności UDT ma współpraca z instytucjami i podmiotami biznesowymi, w tym izbami gospodarczymi?

Rolą UDT w zapewnieniu bezpieczeństwa gospodarczego kraju jest wykonywanie określonych w ustawie działań zmierzających do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych. W związku z wykonywanymi czynnościami można z bardzo dużym, ekonomicznie i technicznie uzasadnionym prawdopodobieństwem zakładać, że strategiczne z punktu widzenia gospodarki instalacje będą funkcjonowały przez przewidziany okres bez niespodziewanych awarii i przestojów. Współpracujemy z wieloma organizacjami, zarówno naukowymi, jak i komercyjnymi, poszukując nowoczesnych metod badań i diagnostyki urządzeń technicznych. Naszym celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania urządzeń przy jednoczesnym zredukowaniu do minimum kosztów ponoszonych przez eksploatującego, wiążących się z przestojami i przygotowaniem urządzeń do badań. Obecnie, przy współudziale firm petrochemicznych i rafineryjnych, prowadzimy prace związane z praktycznym wykorzystaniem metody inspekcji opartej na ocenie ryzyka. Zastosowanie takiej metody w przemyśle rafineryjnym przyniosłoby znaczne wydłużenie okresów pomiędzy remontami lub przeglądami, połączonymi często z przygotowaniem urządzeń do badań prowadzonych tradycyjnymi metodami. Chcemy bardziej wykorzystywać inne metody, zastępujące tradycyjne rewizje.

Wśród celów strategicznych UDT jest podniesienie sprawności obsługi klienta i wykorzystania potencjału ludzkiego. Jak to realizujecie w praktyce?

Przede wszystkim pracujemy nad skróceniem czasu na załatwienie sprawy. Wprowadzamy takie narzędzia, które ułatwiają przedsiębiorcom współpracę z nami i podstawową działalność. Prowadzimy działania zmierzające do cyfryzacji i standaryzacji obsługi oraz wdrożenia systemu teleinformatycznego do obsługi klienta, zintegrowanego z ePUAP. Uruchomimy platformę umożliwiającą obsługę klienta przy składaniu wniosków i innych dokumentów za pomocą środków teleinformatycznych oraz wgląd w rejestr i dokumentację. Prowadzimy również działania na rzecz usprawnienia procesu ustalania terminu badania technicznego, tak aby eksploatujący nie był obciążony tym obowiązkiem. Zaproponujemy też rozwiązania, które pozwolą na skoordynowanie działań inspektorów UDT w przypadkach, kiedy badania zostają odwołane z przyczyn leżących po stronie eksploatującego. Strategia UDT jest również nakierowana na zwiększenie wykorzystania potencjału ludzkiego, jako że to właśnie kapitał ludzki i jego wartość intelektualna są kluczowymi aktywami firmy. Wysoko wykwalifikowana kadra, dostosowana do realizacji zadań infrastruktura techniczna oraz właściwa struktura organizacyjna zapewnią optymalne warunki do skutecznej realizacji procesów. Rozwój pracowników UDT, między innymi poprzez opracowanie modelu zarządzania kadrami, wdrożenie systemu ścieżek karier oraz wykorzystanie potencjału ludzi poprzez delegowanie uprawnień i włączenie pracowników w procesy decyzyjne, pozwolą na utrzymanie w UDT kadry ekspertów niezbędnych do realizacji zadań ustawowych, zapewnią rozwój pracowników i zwiększą ich potencjał.

Dziękuję za rozmowę
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowoczesne metody badań i diagnostyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!