Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

O czym będzie decydować za nas lodówka?

Autor: wnp.pl (PS)
12-04-2012 13:26

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje na temat zasad funkcjonowania inteligentnych, wzajemnie komunikujących się urządzeń, czyli "internetu przedmiotów".

Przez to pojęcie określa się koncepcję rozwiązań w przyszłości, w której przedmioty codziennego użytku, jak np. telefony, samochody, urządzenia gospodarstwa domowego, ubrania, a nawet produkty spożywcze, bezprzewodowo łączą się z internetem za pomocą inteligentnych mikroprocesorów oraz potrafią gromadzić i wymieniać dane.
KE chciałaby wiedzieć, jak powinny wyglądać warunki ramowe pozwalające zarówno uwolnić gospodarczy i społeczny potencjał internetu przedmiotów, jak i zagwarantować odpowiedni poziom kontroli nad urządzeniami, które będą gromadzić, przetwarzać i przechowywać informacje. Do takich informacji należą m.in. informacje o miejscu przebywania, preferencjach i wzorcach zachowań użytkowników.

Uwagi w tej sprawie można przesyłać do 12 lipca b.r.

Jaki punkt wyjścia?

Każdy z nas posiada dziś średnio przynajmniej dwa przedmioty podłączone do internetu. Dostęp do informacji i treści w nim następuje za pomocą komputerów, smartfonów czy telewizorów.

Szacuje się, że do 2015 r. ich liczba wzrośnie do siedmiu, a na całym świecie będzie wówczas 25 mld bezprzewodowo połączonych urządzeń. Natomiast do roku 2020 ich liczba może się podwoić, sięgając 50 mld.

Oznacza to, że w przyszłości wiele z otaczających nas na co dzień przedmiotów będzie ze sobą skomunikowanych. Będą one zdolne do rozpoznawania otoczenia i przekazywania informacji dzięki inteligentnym mikroprocesorom wykorzystującym technikę identyfikacji radiowej (RFID). Ale co istotne także, będzie się to mogło odbywać bez ludzkiej ingerencji.

Istnieją już liczne przykłady takiej ewolucji urządzeń połączonych w ramach sieci; samochody potrafią zgłaszać stan swoich różnych podsystemów na potrzeby zdalnej diagnostyki i konserwacji, za pomocą wbudowanych i zdolnych do komunikacji czujników. Osoby znajdujące się poza domem mogą na swoje smartfony otrzymywać informacje o statusie (zamknięte/opuszczone, itp.) drzwi lub żaluzji, a nawet o zawartości lodówki, które są przekazywane przez odpowiednio rozmieszczone czujniki. Samochody pomagają kierowcom ominąć potencjalne korki, a urządzenia osobiste mogą przesyłać do centrali aktualne informacje o stanie zdrowia pacjentów objętych teleopieką.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP