XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

O technologiach rodem z Kosmosu

O technologiach rodem z Kosmosu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W dzisiejszych czasach technologie kosmiczne i satelitarne mają przed nami coraz mniej tajemnic, stając się nowym polem i źródłem pozyskiwania wiedzy. Na całym świecie technologie stworzone na potrzeby badań i wykorzystania przestrzeni kosmicznej - elementy systemów satelitarnych czy rakietowych, przenoszone są do innych branż gospodarki i przemysłu.

Rozpoczynające się już 8 czerwca targi zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu Innowacje-Technologie-Maszyny Polska w swojej ofercie wystawienniczej mają również te produkty, których powstanie jest możliwe dzięki transferowi technologii kosmicznych. Z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA, POLSPACE/Astri Polska, oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN zwiedzający mogli będą zapoznać się z interesującą ekspozycją, a także wysłuchać wykładu przedstawiciela ESA.

Podczas targów ITM Polska zaprezentowane zostaną przykładowe technologie, które stworzono na potrzeby badań kosmicznych a następnie zastosowano w konwencjonalnym przemyśle. Będzie to m.in. niezwykle lekka, niekrępująca ruchów aerożelowa kurtka, odporna na temperatury rzędu 3000 i -50 stopni Celsjusza, kurtka z warstwą hydrożelu, odporna na ekstremalnie wysokie temperatury oraz tarcza hamulcowa Brembo, wykonana z materiału ceramicznego wzmocnionego włóknem szklanym, dzięki czemu uzyskuje ona doskonałe właściwości mechaniczne oraz trwałość.

Wykorzystanie energii słonecznej na zdalnie sterowanym, bezzałogowym statku latającym miało miejsce już na początku lat 90-tych XX wieku. Obecnie panele słoneczne są szeroko wykorzystywane komercyjnie i charakteryzują się coraz lepszymi parametrami. Znaleźć je można m. in. w telefonach komórkowych, kalkulatorach, a nawet torbach... Jedną z takich toreb można będzie zobaczyć na stoisku ESA i POLSPACE/Astri Polska. Dzięki wmontowanym w nią panelom słonecznym możliwe jest ładowanie telefonu komórkowego, laptopa, etc. Ponadto w ramach ekspozycji przedstawione zostaną poszczególne fazy uzyskiwania kompozytów węglowych, niemal ośmiokrotnie lżejszych od stali, trzykrotnie lżejszych od stopów tytanu i dwukrotnie lżejszych od aluminium.

Podczas towarzyszącej ITM Polska konferencji „Transfer Technologii Kosmicznych” reprezentacja Europejskiej Agencji Kosmicznej przedstawi wiele przykładów tych i podobnych zastosowań. Podczas spotkania będzie można się również dowiedzieć czym jest ESA, jak funkcjonuje oraz czym się zajmuje. Możliwe będą również konsultacje i porady dla wszystkich, którzy poszukują alternatywnych rozwiązań dla swoich technologicznych problemów lub są zainteresowani wprowadzaniem innowacji i zwiększaniem technologicznej konkurencyjności swoich przedsiębiorstw.

Jak pokazuje doświadczenie europejskie, technologie kosmiczne, charakteryzując się szczególnymi parametrami, np. odpornością na różnice temperatur, lekkością i wytrzymałością, a także niestandardowym podejściem konstruktorskim, w znacznym stopniu przyczyniają się do unowocześniania produkcji i przedsiębiorstw. Warto zatem odwiedzić targi ITM Polska, by podpatrzeć praktyczne zastosowanie kosmicznych technologii.

ITM Polska, 8-11 czerwca 2010, teren Międzynarodowych Targów Poznańskich

Więcej: www.itm-polska.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O technologiach rodem z Kosmosu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!