XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

OBWE zaniepokojona umową ACTA

OBWE zaniepokojona umową ACTA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wyraziła we wtorek zaniepokojenie porozumieniem ACTA i w liście do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza zaapelowała o respektowanie swobody wypowiedzi.

"Jestem zaniepokojona porozumieniem ACTA, które może mieć konsekwencje dla swobody wypowiedzi i wolnego przepływu informacji w erze cyfrowej" - oświadczyła przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.

"Myślę, że byłoby konstruktywne przeprowadzić bardziej kompletną ocenę konsekwencji, jakie to porozumienie może mieć dla fundamentalnych praw, zwłaszcza wolności wypowiedzi i prawa do prywatnego życia w Unii Europejskiej i poza nią" - głosi list przekazany przez OBWE do wiadomości publicznej.

Mijatović wskazała m.in., że jedną z możliwych konsekwencji ACTA może być przekazywanie przez dostawców usług internetowych odpowiednim służbom informacji o prywatnym życiu domniemanych sprawców naruszeń z obszaru prawa autorskiego - bez decyzji wymiaru sprawiedliwości i możliwości apelacji.

Przedstawicielka OBWE zaapelowała do PE, by na najbliższych sesjach zajął się tą kwestią.

W sobotę w wielu europejskich miastach odbyły się demonstracje przeciwników kontrowersyjnej umowy.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami, to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.

Do ACTA ma przystąpić UE. By Unia była związana umową, musi ona zostać podpisana i ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie. Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała dokument 26 stycznia. Przed ewentualną ratyfikacją ACTA mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne.

Zgodę na przystąpienie do umowy musi wydać także Parlament Europejski, a ostateczną decyzję o zawarciu umowy będzie musiała podjąć Rada UE (wstępną wydała już jesienią ub.r.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OBWE zaniepokojona umową ACTA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!